Pacanów – stolica Koziołka Matołka

Pacanów to wieś lokowana w 1265 roku, która zlokalizowana jest w południowo – wschodniej części Polski, w województwie świętokrzyskim. Swoją sławę zyskała dzięki postaci Koziołka Matołka, który znany jest z pierwszej polskiej serii historyjek obrazkowych napisanych przez Kornela Makuszyńskiego oraz Mariana Walentynowicza w roku 1933. Bohater ten jest nadal bardzo popularny, nie tylko wśród najmłodszych z powodu swoich niezliczonych zabawnych przygód.
Pacanów Atrakcje turystyczne ma przede wszystkim związane z odważnym Koziołkiem. Jego pomniki znaleźć można na całej mapie miasta.
Od roku 2010 oficjalnie funkcjonuje tutaj Europejskie Centrum Bajki. Jest to kompleks tematycznych i bardzo kolorowych parków z rozległymi obszarami spacerowymi i miejscami rekreacyjnymi, takimi jak liczne altany, kawiarnie czy amfiteatr i place zabaw. Cała część wypoczynkowa podzielona jest na try strefy kolorów, gdzie w każdej z nich znajdziemy roślinność o tej samej lub zbliżonej barwie i podobnych cechach. Całość multimedialnego świata dla dzieci zajmuje około 800 metrów kwadratowych. Maluchy dostają się do środka zaczarowanym pociągiem, gdzie następnie prowadzi je przewodniczka w stroju, na przykład Dzwoneczka opisując baśniowe krainy, które przemierzają. Odwiedzający mogą wejść do: Muzeum Postaci Bajkowych czy Biblioteki Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, a także sali kinowej i księgarni.
W Pacanowie od 2003 roku corocznie organizowany jest ogólnopolski Festiwal Kultury Dziecięcej.
Innymi atrakcjami turystycznymi tego miejsca są:
– Rynek z postaciami z bajek na każdym rogu,
– Kościół św. Marcina z Tours,
– Ratusz.