top of page

Ćwiczenia uszczęśliwiają | badania


Aktywność fizyczna przyczynia się do lepszego samopoczucia psychicznego tylko wtedy, gdy mieści się w określonych ramach czasowych. Idealne jest wykonywanie tygodniowo 3-5 treningów.Naukowcy z Yale i Oxfordu twierdzą, że ćwiczenia fizyczne są ważniejsze dla zdrowia psychicznego niż status ekonomiczny. Odkryli, że ludzie, którzy ćwiczą regularnie, czują się źle przez 35 dni w roku, a osoby nieaktywne przez 53. Ich badanie wykazało również, że niektóre sporty – te, które uprawia się w grupie – mogą mieć bardziej pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne niż inne.


W badaniu, opublikowanym w magazynie medycznym "The Lancet", naukowcy zebrali dane o aktywności fizycznej i samopoczuciu ponad 1,2 miliona Amerykanów.


Ćwiczenia uszczęśliwiają - nowe badanie


Uczestników badania zapytano o to, ile razy czuli się źle psychicznie w ciągu ostatnich 30 dni, na przykład z powodu stresu, depresji lub problemów emocjonalnych. Poproszono ich również o dane na temat dochodów i aktywności fizycznej. Przedstawiono im przy tym 75 rodzajów aktywności fizycznej - od koszenia trawnika, opieki nad dziećmi przez prace domowe, podnoszenie ciężarów po jazdę na rowerze i bieganie.


Ci, którzy ćwiczyli regularnie, wskazywali, że czuli się źle przez 35 dni w roku, a ci, którzy nie byli aktywni, mówili, że czuli się źle przez 18 dni więcej. Co więcej, okazało się, że ludzie aktywni fizycznie czują się tak samo dobrze jak ci, którzy nie uprawiają sportu, ale za to zarabiają rocznie ok. 25 tys. dol. więcej niż pozostali. Podsumowując – trzeba zarabiać znacznie więcej, aby uzyskać takie samo poczucie szczęścia, jakie daje sport.


Trening - jak często powinno się ćwiczyć


Aktywność fizyczna jest dla nas dobra, ale jak często należy trenować?


Związek między czasem przez jaki uprawiamy sport a obciążeniem psychicznym ma kształt litery U – tłumaczy Adam Chekroud z Uniwersytetu Yale.

Ze wspomnianego badania naukowców wynika, że aktywność fizyczna przyczynia się do lepszego samopoczucia psychicznego tylko wtedy, gdy mieści się w określonych ramach czasowych. Idealne jest wykonywanie tygodniowo 3-5 treningów, trwających od 30 do 60 minut.


Badanie wykazało, że zdrowie psychiczne tych uczestników, którzy ćwiczyli dłużej niż trzy godziny dziennie, było gorsze niż tych, którzy nie byli szczególnie aktywni fizycznie.


Naukowcy wskazują też, że niektóre sporty, które wymagają gry zespołowej, mogą mieć bardziej pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne niż inne. Pomimo tego, że ani jazda na rowerze, ani aerobik czy trening fitness, nie są zaliczane do sportów drużynowych, to one też mogą mieć znaczący pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, bo często wykonujemy je w grupie.Kasia Skowrończyk
źródło: business insider
bottom of page