top of page

Świat wraca do życia po pandemii


Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział stopniowe znoszenie ograniczeń związanych z koronawirusem. Odmrażanie gospodarki ma nastąpić już od przyszłego tygodnia. Niektóre kraje już znoszą część restrykcji, jak  np. Niemcy, Austria, Czechy, Dania, czy Norwegia.Część zakazów przestanie obowiązywać już od jutra. Austria otwiera wszystkie sklepy do 400 m2, ale tylko jeśli spełnią wymogi dotyczące noszenia masek, dezynfekcji oraz liczby klientów w sklepie. Sklepy otwierają też Niemcy. Część obostrzeń zostanie zniesiona pod koniec kwietnia i na początku maja. Od 27 kwietnia w Norwegii wznowią pracę fizjoterapeuci, psychologowie, fryzjerzy i pokrewne zawody. Ponadto Austria od 1 maja otwiera wszystkie sklepy, centra handlowe i salony fryzjerskie. Większość sklepów i punktów usługowych w Czechach ma otworzyć się do 25 maja. Tamtejszy rząd zaprezentował plan odmrażania gospodarki.


Odmrażanie gospodarki w Czechach nastąpić ma w pięciu krokach:


20 kwietnia otwarte zostaną targowiska rolne, specjalistyczne sklepy, sklepy motoryzacyjne oraz dealerzy samochodowi, a także ośrodki treningowe dla sportowców. Od 20 kwietnia możliwe będzie organizowanie wesel, ale dla maksymalnie 10 osób.


Od 27 kwietnia otwarte będą mogły zostać sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw. z wyłączeniem sklepów zlokalizowanych w centrach handlowych o łącznej powierzchni powyżej 5 tys. m kw.


Od 11 maja otwarte mają zostać sklepy o powierzchni powyżej 1000 m kw., a także szkoły jazdy. Serwis expats.cz podaje, że od tego samego dnia funkcjonować będą mogły siłownie, ale wyłącznie ich część ze sprzętem do ćwiczeń - zamknięte mają być nadal szatnie i prysznice.


25 maja, według planu, otworzyć mają się ogródki w kawiarniach, pubach i restauracjach, a także inne punkty usługowe, jak np. salony fryzjerskie, salony masażu, muzea czy galeria. Otwarte mają być również części zoo znajdujące się na zewnątrz.


8 czerwca planowane jest całkowite otwarcie kawiarni, pubów i restauracji. Otwarte mają zostać również centra handlowe powyżej 5 tys. m kw. Teatry, zamki, a także salony tatuażu. Po 8 czerwca możliwe będzie również organizowanie wesel dla maksymalnie 50 osób.


Czeski rządnie planuje na razie zdjęcia obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.


Odmrażanie gospodarki w Polsce


Minister zdrowia Łukasz Szumowski oświadczył we wtorek, 14 kwietnia, że polski rząd będzie powoli odmrażać gospodarkę, czyli znosić nakładane od marca restrykcje. Proces ten ma ruszyć 19 kwietnia.

Marek Rozkrut, główny ekonomista EY w Polsce, zaznacza, że odmrażanie kolejnych sektorów gospodarki powinno następować powoli z zachowaniem podstawowych restrykcji, tak aby koronawirus nie wymknął się spod kontroli.źródło: business insider
bottom of page