top of page

2020 najlepszy pod względem zamykania firm!


Dla wielu przedsiębiorców co roku grudzień to nie tylko miesiąc świąteczny, ale i czas przyznania się do porażki w biznesie. W ubiegłym miesiącu wyrejestrowało swoją działalność o 38 proc. więcej firm niż w listopadzie, a ostatni raz większy ruch w urzędach był z tego powodu w lutym 2020. Ale okazuje się, że pozornie zły dla gospodarki rok pandemii i tak był najlepszy pod względem zamykania firm od siedemnastu lat.17,2 tys. firm zniknęło z polskiego rejestru gospodarczego (REGON) w grudniu. To o 38 proc. więcej niż w listopadzie. Ostatni raz gdy tak dużo przedsiębiorców rezygnowało z prowadzenia biznesu był w lutym 2020, gdy zamknięto 17,5 tys. podmiotów. O 39 proc. więcej miesiąc do miesiąca wyrejestrowano spółek, a o 38,4 proc. więcej firm prowadzonych przez osoby fizyczne.


Choć dane mogą wydawać się niepokojące w zestawieniu z listopadem, to już mniej, jeśli porównać z poprzednimi latami. W grudniu zdarza się przesilenie i znika wtedy wiele przedsiębiorstw. W 2019 roku wyrejestrowano w tym miesiącu aż 44,2 tys. firm.


Łącznie w całym 2020 roku zamknięto 170 tys. podmiotów gospodarczych. To o jedną czwartą mniej niż rok wcześniej. Co więcej, przyjrzeliśmy się danym z poprzednich lat i tak skromnej liczby porażek w gospodarce nie było w Polsce od aż 17 lat, czyli od 2003 roku. Przedsiębiorców do niezamykania działalności mogły skłonić tarcze antykryzysowe i otrzymane od rządu pieniądze.


Po liczbie zamknięć można ocenić, że kryzys nie odbił się zbytnio na sektorze handlu detalicznego (bez handlu samochodami), gdzie zwinęło swój biznes tylko 2,5 tys. firm, czyli o 9 tys. mniej niż rok wcześniej. Dużo mniej zamknięć działalności było też w branży handlu hurtowego oraz w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, czyli m.in. w firmach informatycznych.

Coraz więcej firm Nie tylko mniej firm kończyło swoją działalność, ale i więcej ją zaczynało. Nowych podmiotów pojawiło się w grudniu 25,7 tys., czyli o 1,9 tys. więcej rok do roku. Tu też największy przyrost jeśli chodzi o zakładanie własnych firm, dotyczył w kolejności: budownictwa specjalistycznego, firm programistycznych i handlu detalicznego.

Na koniec roku działalność prowadziło 4,63 mln przedsiębiorstw i jest to o 153 tys. więcej niż na zakończenie 2019 roku. Z tego o 113 tys. wzrosła liczba firm najmniejszych prowadzonych przez osoby fizyczne. O prawie 32 tys. wzrosła liczba firm prowadzących budowlane prace specjalistyczne (z tego 29,6 tys. to małe firmy osób fizycznych), a o 13,7 tys. firm zajmujących się oprogramowaniem (z tego 11,9 tys. małe firmy osób fizycznych). Wszystko wskazuje na to, że coraz więcej osób rezygnowało z innych form zatrudnienia i zakładało własną działalność.

Najwięcej mikrofirm prowadzonych przez osoby fizyczne jest w handlu detalicznym - 451 tys. na 3,3 mln ogółem. Na kolejnych miejscach są budownictwo specjalistyczne (378 tys.), opieka zdrowotna (232 tys.) i transport lądowy (212 tys.). To lista branż, gdzie najczęściej stosuje się samozatrudnienie.
Jacek Frączyk
źródło: businessinsider.com.pl
bottom of page