top of page

Adrenalina jest singlem!

Zaktualizowano: 26 mar 2020

Jazda na rowerze daje wiele frajdy – to fakt! Miłośnicy asfaltu, zawrotnych prędkości i wdychania samochodowych spalin siadają na swoje „kozy”.


Leśne ludki preferujące czyste powietrze, wertepy i bezpośredni kontakt z naturą poprzez ubłocenie siebie i roweru, wskakują na MTB. Każdy z nich czerpie taką samą radość z jazdy. Każdy też będzie bronił swojej dyscypliny jak ognia.


Odejdźmy jednak na chwilę od sporów. Szosowiec i Góral jeżdżą, bo kochają rowerowy sport. Na widok dwóch kółek obojgu szybciej bije serce. Dlaczego, więc nie poszerzyć swoich rowerowych horyzontów i posmakować czegoś nowego? Adrenaliny w czystej postaci?


Singeltrack = adrenalina

Idąc za Wikipedią: Single track jest wąską dróżką, ścieżką, która ma szerokość w przybliżeniu odpowiadającą rowerowi. Często jest gładki, szybki, ale może też zawierać techniczne sekcje zawierające kamienie i wystające korzenie. Jazda na single-trackach może być trudna z technicznego punktu widzenia.

Brzmi drętwo? Nic bardziej mylnego! Jazda na „singlach” to pewna wariacja klasycznej jazdy górskiej połączona z elementami toru four crossu (4X) i downhillu. Najbardziej jednak utożsamiana jest z – przeniesionym ze sportów motorowych – enduro.

Jazda na Single Trackach szlifuje w rowerzystach równowagę, dynamikę jazdy, szybszą reakcje i przede wszystkim lepsze zgranie się z rowerem. Dlatego nawet „szosowiec” z krwi i kości powinien spróbować tego typu jazdy - oczywiście na rowerze górskim.


Gdzie na dwa koła?

Polska dobrze sobie radzi w tej kwestii i „singli” nie brakuje. Wszystko dzięki inicjatywom samych rowerzystów. Z uwagi na ukształtowanie terenu, takim zagłębiem Single Tracków jest Dolny Śląsk, a właściwie jego południowa część.

1.Single Track w Świeradowie Zdroju – inicjatywa podjęta w kooperacji z naszymi południowymi sąsiadami. Razem z „singlami” w Novým Mestě (Czechy) tworzy bardzo atrakcyjny kompleks dla miłośników rowerowej adrenaliny. Trasy o różnych poziomach trudności, wiodą po terenach malowniczych Gór Izerskich, przecinając polsko-czeską granicę.

Więcej na: singletrack.pl


2.Single Track w Srebrnej Górze – jest to część, znanej miłośnikom rowerów górskich - Strefy MTB Sudety (strefamtbsudety.pl). Projekt doczekał się realizacji dzięki zaangażowaniu pasjonatów enduro i przy wsparciu społeczności z portalu crowdfundingowego. Trasy zróżnicowane są pod względem posiadanych umiejętności. Na terenie kompleksu można odbyć szkolenie z techniki jazdy po „singlach” pod okiem doświadczonych instruktorów. A to wszystko w niedalekiej odległości od Twierdzy Srebrnogórskiej.

Więcej na: facebook.com/trasy.enduro.srebrna.gora/


3.Single Track SULIWOODS – kolejna oddolna inicjatywa, jak piszą twórcy:stworzona przez rowerzystów dla rowerzystów. W Sulistrowiczkach, na terenie Masywu Ślęży powstała jedna trasa, jednak ze względu na wysiłek twórców włożony w jego budowę, warto odwiedzić i przetestować to miejsce.


Więcej na: suliwoods.pl


bottom of page