top of page

Akademia NFZ - bezpłatny program treningowy!


8 tygodni do zdrowia to bezpłatny, profesjonalny program profilaktyczno-treningowy przygotowanego przez Akademię NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia chce zachęcić Polaków do regularnej aktywności fizycznej, która jest znakomitym sposobem na wzmocnienie odporności tak ważnej w czasach pandemii oraz znakomitą inwestycją w dłuższe i zdrowsze życie.8 TYGODNI DO ZDROWIA

to kompletny program profilaktyczno-treningowy, mający na celu rozruszanie Polaków. NFZ chce zachęcić do regularnej aktywności fizycznej, która jest najlepszą inwestycją w dłuższe i zdrowsze życie. Trenerzy pokażą jak ćwiczyć bezpiecznie, tak by efekty byłby satysfakcjonujące. Razem z trenerami, lekarzem, fizjoterapeutą i psychologiem będą towarzyszyć chętnym w dwumiesięcznej ścieżce treningowej do lepszego zdrowia. Udział może wziąć każdy, niezależnie od dotychczasowego zaangażowania sportowego czy sprawności.


To 8 programów treningowych o długości 35 minut, o wzrastającej stopniowo intensywności. Filmy będą prezentowane na kanale YouTube Akademia NFZ przez kolejnych 8 tygodni – jeden film w każdym tygodniu. Dodatkowo uczestnicy projektu otrzymają zalecenia aktywności fizycznej o wzrastającym wymiarze czasowym od 100 do 170 minut tygodniowo.


Co zrobić, żeby zacząć?

Odpowiedz na 7 prostych pytań z kwestionariusza PARQ. Jeżeli na którekolwiek pytanie odpowiesz twierdząco – skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym, aby określił ryzyko podjęcia aktywności fizycznej. Nie martw się, przeciwwskazań do ruchu jest niezwykle mało,

– przygotuj wygodne buty i strój, hantle (obciążenie dostosowane do obecnych Twoich możliwości), matę do ćwiczeń, wodę oraz ręcznik.

Przed, w trakcie i po

– sprawdź aktualną kondycję fizyczną korzystając z 1 z 2 wersji testu Coopera – biegowej lub marszowej. W ten łatwy sposób samodzielnie określisz poziom wydolności fizycznej na początku projektu i w trakcie oraz sprawdzisz po zakończeniu projektu.

– sprawdź ile ważysz oraz zmierz obwód pasa w cm i zapisz wyniki, aby móc monitorować postępy. Zapisz wyniki w swoim grafiku postępu.


Treningi zostały przygotowane przez profesjonalnych trenerów. FIZJOTERAPEUTA przed każdym treningiem demonstruje jak poprawnie wykonywać ćwiczenia. LEKARZ omawia zdrowotne korzyści wysiłku fizycznego oraz przedstawia tygodniowy plan samodzielnej aktywności. PSYCHOLOG motywuje nas i zachęca do wytrwałości.
Filip Przybylski
źródło: NFZ
bottom of page