top of page

Aktywna majówka z rodziną!


Majówka to idealny czas na rodzinne zabawy. Mamy kilka propozycji na spędzenie majówki w domu i poza nim. Jeśli ma się chęci, to nawet w małym mieszkaniu można zadbać o aktywność fizyczną całej rodziny. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak odciągnąć nastolatków od komputera, a maluchy od zabaw w pozycji siedzącej, poznaj kilka skutecznych sposobów na ruch poprawiający samopoczucie oraz kondycję, a także wpływających korzystnie na zdrowie.Wspólne ćwiczenia dla całej rodziny


Aby ćwiczyć, wystarczy wygospodarować w mieszkaniu niewielki skrawek podłogi. Do tego przyda się mata, której brak można z powodzeniem zastąpić np. kocem. Dodatkowo warto przebrać się w luźne ubranie. Osoby początkujące, które nie wiedzą, jak ćwiczyć, mogą znaleźć trening online, czyli ćwiczenia prowadzone przez profesjonalnego trenera w sieci. Obecnie w internecie jest wiele treningów, które dostępne są za darmo (często prowadzone są także na żywo), a jeśli chce się zaktywizować także dziecko, warto znaleźć te, które przeznaczone są do wspólnych ćwiczeń rodziców z maluchami. Obawiasz się, że nawet o ten skrawek podłogi będzie trudno? Są także zestawy ćwiczeń, które można wykonywać na łóżku, kanapie lub krześle. Dlatego, jeśli chcecie ćwiczyć wspólnie i regularnie w małym mieszkaniu, wystarczy poszukać takich treningów on-line – niewielka przestrzeń nie stanowi żadnego problemu.


Wymyślcie wspólne zabawy ruchowe


Jeśli chcesz zaktywizować ruchowo całą rodzinę, warto wypróbować zabawy, które będą nie tylko dostarczały dużo radości, ale także zapewnią odpowiednią dawkę ruchu. W niewielkim mieszkaniu sprawdzi się np. rodzinny wyścig przez tor przeszkód. Pomyślcie wspólnie nad trasą, ustawcie przeszkody (można wykorzystać np. krzesła, ubrania itp.) i sprawdźcie, kto pokona go w najkrótszym czasie. W małym mieszkaniu sprawdzą się także zabawy, które cieszą dzieci również na świeżym powietrzu, w tym między innymi skakanie w gumę, granie w klasy czy przeciąganie liny. Niby drobnostka, a jednak zapewnia minimalną dawkę ruchu.


Powódź

Do tej zabawy potrzebne jest nam kilkanaście stron z gazet, które układamy obok siebie na ziemi, to będzie nasza bezpieczna łódź. Dzieci biegają swobodnie wokół drzew, a na hasło „powódź” biegną czym prędzej by schronić się na łodzi.


Muchy i pająk

Jedno z wytypowanych dzieci staje się na moment pająkiem, który poluje na pozostałe dzieci - muchy. Kiedy pada hasło „pająk” dzieci stają w bezruchu, a wytypowane dziecko do roli pająka udaje się na łowy. Jeśli znajdzie dziecko, które się porusza, zabiera je do swojej sieci i teraz one pomagają mu schwytać resztę drżących dzieci. Edukacyjnym walorem gry jest aby dzieci naśladowały bzyczenie muchy, onomatopeja rozluźnia aparat mowy i rozwija wymowę.


Ruchome jabłko

Zawieszamy sznurek z jabłkiem na gałązce i próbujemy je zjeść bez użycia rąk. Zabawa wymaga dużej zręczności dzięki czemu rozwija koordynację ruchową dziecka.


Przeciąganie liny

Idealna zabawa by trochę się pobrudzić i poczuć jak na prawdziwym obozie. Do tego zadania potrzebujemy tylko kawałek liny, wyznaczenie granicy i podziału na dwie drużyny. Zadanie wygrywa paczka dzieciaków, która przeciągnie drużynę przeciwną przez granicę.


Poszukiwanie skarbów

Jak na prawdziwych poszukiwaczy przygód przystało trzeba znaleźć ukryty skarb. Do zadania potrzebujemy kilka kolorowych kopert i naszego tytułowego skarbu, którym może być jakaś wymarzona zabawka lub po prostu coś słodkiego. Rodzic ustawia pierwszą kopertę w widocznym miejscu, aby dziecko mogło ją bez problemu znaleźć. W kopercie podajemy komendę (np. idź 4 kroki w lewo), w mniej więcej tej odległości musi znajdować się kolejna komenda (np. zrób 3 wielkie kroki do przodu) itd. aż dziecko dotrze do schowanego przez nas skarbu.Ustalcie wspólny cel, nawet niewielki


Czasami trudno się zmotywować do wysiłku fizycznego, dlatego, jeśli cała rodzina będzie miała jeden, wspólny cel sportowy, to będzie łatwiej wam się motywować. W małym mieszkaniu możecie np. wykonywać codziennie przysiady – wystarczy rozpocząć od 10 przysiadów i co dwa dni dodawać kilka kolejnych. Całość spisujcie na ogólnodostępnej kartce przyczepionej np. do lodówki. Wyznaczcie poziomy, za których osiągniecie, dostaniecie konkretną nagrodę – może to być ulubiony deser bądź zakup kolejnej gry planszowej. Chociaż może wydawać się to błahe działanie, to z pewnością da wam dużo frajdy, a także sprawi, że aktywność fizyczna będzie nawykiem, bez względu na ilość posiadanej przestrzeni.


Wspólne sprzątanie to też aktywność fizyczna


Chociaż dzieci nie lubią sprzątać, to jeśli czynność połączy się z tańcem i śpiewem, to z pewnością będzie to aktywność, do której włączy się każdy domownik. A może uda się przy okazji przemycić kilka pajacyków lub przysiadów? Sprzątanie zapewnia dawkę zdrowego ruchu, dlatego warto pamiętać o tej możliwości i łączyć przyjemne z pożytecznym.


Trening wykonany w małym mieszkaniu? Pamiętaj o nagrodzie


Aby zachęcić całą rodzinę do aktywności fizycznej, warto stosować system nagród za wykonany trening. Na początku może być trudno zebrać się z kanapy, dlatego taka zachęta będzie wskazana. Można np. przygotować jakieś fit desery, które wspólnie zjecie, jeśli wykonacie trening. Z pewnością będzie do niego więcej chętnych, jeśli jako posiłek potreningowy będzie to np. ciasto bananowe lub brownie z fasoli.A jeśli nie macie humoru ani chęci na aktywność fizyczną w małym mieszkaniu?


W małym mieszkaniu czasami trudno o motywację do wykonania treningu. Jeśli aktywność wywołuje płacz i inne, silne emocje, lepiej ją odpuścić. W zamian za to można rozweselić domowników łaskotkami, których chociaż nie można nazwać sportem, to jednak zapewniają tą potrzebną, niewielką dawkę ruchu. A co też ważne – poprawiają humor, który ostatecznie może sprawić, że przyjdzie także chęć na standardowy trening.


A co z wyjazdami?


Zniesienie zakazu przemieszczania się po kraju, otwarcie lasów i parków pozwala nam na wychodzenie z domu nie tylko do pracy, na zakupy czy w celu załatwienia ważnych spraw, ale także do parku, na plażę czy do lasu. Zastrzega się jednak, że nie można się gromadzić, zatem wycieczka w gronie przyjaciół jest zakazana. Możemy w celach rekreacyjnych pojechać za miasto, ale podczas majówki 2020 nie będzie możliwy wynajem pokoju w hotelu.

Przepisy mówią, że z pobytu w hotelach do 3 maja włącznie będą mogły korzystać jedynie osoby nocujące w związku z wykonywaniem przez nie czynności zawodowych(np. pracownicy budowlani) lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej. Jeśli chcemy na majówkę wyjechać poza miejsce stałego zamieszkania na dłużej niż jeden dzień,to możemy skorzystać jedynie z noclegu we własnym obiekcie, np. domku letniskowym.Majówka w mieście, gdzie można wyjść?


Od 20 kwietnia otwarte są parki miejskie, lasy, plaże, bulwary itp. Można przebywać na ich terenie, ale nieczynna pozostaje wciąż infrastruktura taka jak place zabaw, wieże widokowe czy miejsca grillowe i plenerowe siłownie.


Czy można grillować w majówkę?


Spędzanie czasu w swoim ogrodzie w gronie domowników czy na swojej działce nie jest karane, tak samo jak urządzenie z nimi grilla. Nie ma jednak możliwości, żeby zaprosić na niego znajomych, bo grozi to mandatem.


Największy problem mają mieszkańcy bloków - nawet ci, którzy posiadają nie tylko balkon, a także taras czy ogródek. Mimo że oficjalnie brak przepisu zabraniającego grillowania, to zwykle zakazuje tego regulamin wspólnoty mieszkaniowej. Dlatego warto sprawdzić obowiązujące zasady lub zamiast tradycyjnego grilla wybrać wersję elektryczną.


Czy można jechać na działkę?


Już 3 kwietnia Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców poinformował, że nie ma zakazu przebywania na działkach ROD. Co więcej, od 20 kwietnia możemy przemieszczać się po kraju także w celach rekreacyjnych, więc także na własną działkę możemy udać się nie w celu prowadzenia prac ogrodowych, a po prostu, żeby wypocząć.Renata M. Roman
źródło: onet / wprost
bottom of page