top of page

Baseny i siłownie tańsze o połowę!


We wrześniu wchodzi w życie Katowicka Karta Mieszkańca (KKM), której głównym celem jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i tutaj odprowadzają podatki. To oznacza zniżki na usługi instytucji kultury, sportu i rekreacji.Podczas konferencji prasowej prezydent Katowic, Marcin Krupa oraz wiceprezydent Jerzy Woźniak podali szczegóły dotyczące Katowickiej Karty Mieszkańca (KKM). Karta ma upoważniać do 50%. zniżki przy wejściu na basen miejski, kąpieliska i siłownie Bugla i Rolna czy za parkowanie w Strefie Kultury. Posiadacz Karty Mieszkańca otrzyma od 20-50% zniżki na bilety wstępu i wejściówki na imprezy organizowane czy współorganizowane przez miasto, bądź miejskiej instytucje kultury (np. Miasto Ogrodów).


Głównym celem Katowickiej Karty Mieszkańca jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i właśnie tutaj odprowadzają podatki. Dzięki tym pieniądzom budujemy m.in. nowe baseny, place zabaw, utrzymujemy zieleń czy też organizujemy szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Dlatego właśnie mieszkańcy Katowic muszą być traktowani w naszym mieście priorytetowo - podkreśla prezydent Marcin Krupa.

Karta będzie uprawniać do szeregu zniżek, a także scalać już istniejące programy, takie jak „Aktywny senior”, „Babcia, dziadek i ja w Katowicach” czy też „Nas troje i więcej”. Katowicka Karta Mieszkańca ma w pierwszej kolejności umożliwiać mieszkańcom Katowic korzystanie ze zniżek na usługi instytucji kultury, sportu i rekreacji. Przykładowo w nowo wybudowanych basenach katowiczanie dzięki KKM będą płacić 8 zł za godzinę, a osoby spoza miasta – 16 zł. Wkrótce dwukrotnie taniej będzie można zaparkować w Strefie Kultury. Katowiczanie otrzymają także zniżkę sięgającą nawet 50 proc. m.in. na bilety do Muzeum Historii Katowic, teatru Ateneum, na wydarzenia realizowane przez Katowice Miasto Ogrodów, na obiekty MOSiR – siłownie i kąpieliska Bugla oraz Rolna.


W kolejnych miesiącach do projektu KKM przystąpią także partnerzy komercyjni, którzy będą proponować katowiczanom swoje usługi z określoną  bonifikatą. Wiemy, że udział w projekcie wstępnie zadeklarowały już sklepy z wielu dzielnic, punkty usługowe, fryzjerzy, salony kosmetyczne oraz kawiarnie i restauracje. Katowiczanie, mogą liczyć na udział kilkuset podmiotów od początku przyszłego roku.Jak wyrobić Kartę Mieszkańca Katowic?


Można to zrobić na kilka sposobów. Najłatwiejszy to ściągnięcie aplikacji na smartfona. Aplikację mogą ściągnąć wszyscy, ale będzie aktywna automatycznie tylko w przypadku tych osób, które są w Katowicach zameldowane na stałe. Ci, którzy przebywają w mieście czasowo, podobnie jak osoby, które tylko płacą w Katowicach podatek dochodowy, będą musieli przyjść do punktu przy ul. Pocztowej 5. W przypadku osób zameldowanych czasowo wystarczy tylko sama obecność. Z kolei osoby płacące podatek w Katowicach, ale niebędące zameldowane, muszą dostarczyć do punktu PIT za 2019 rok. Kolejna możliwość to zakodowanie KKM na karcie bankomatowej. Można to zrobić zarówno przy Pocztowej 5, jak i we wszystkich punktach, w których honorowane są zniżki. Ważna uwaga, opcja zakodowania na karcie poza urzędem jest dostępna wyłącznie dla osób zameldowanych na stałe w Katowicach.


Renata M. Roman
źródło: materiały prasowe
fot. Sławomir Rybok
bottom of page