top of page

Branża fitness czeka na pomoc!


Rząd rozporządzeniem z 9 października 2020 r. i jego kolejnymi zmianami ograniczył funkcjonowanie siłowni i klubów fitness. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się Covid-19. Ale skutki tego ponoszą przedsiębiorcy i pracownicy.Restrykcje dotknęły m.in. branże: gastronomiczną, fitness, targową, estradową, filmową, rozrywkową i rekreacyjną – a od 7 listopada także m.in. sklepy (z wyjątkami) położone w galeriach handlowych. To już kolejne w tym roku ograniczenia (po wprowadzonych w marcu i kwietniu). Czy przedsiębiorcy zdołają zachować swoje firmy? By tak się stało, potrzebna jest pomoc państwa – i to jak najszybciej.


Skutki lockdownu

Skutkiem wprowadzenia ograniczeń w funkcjonowaniu przedsiębiorstw jest przecież spadek ich przychodów, co w wielu przypadkach może oznaczać utratę płynności finansowej. Następnym etapem jest upadłość. A to oznacza zagrożenie także dla kontrahentów upadających przedsiębiorców, i dla ich pracowników, którzy stracą miejsca pracy.


Gdzie jest Tarcza Branżowa?

Pod koniec października wpłynął do Sejmu poselski projekt ustawy tzw. antykryzysowej tarczy branżowej. Zaproponowano w nim wsparcie dla przedsiębiorców działających w branżach, których dotyczą ograniczenia – m.in.: dodatkowe świadczenie postojowe, zwolnienia z obowiązku opłacania kładek ZUS, możliwość udzielenia pożyczki przeznaczonej na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności mikroprzedsiębiorcy. Firmy liczyły na to, że projekt będzie procedowany na posiedzeniu Sejmu, które zaplanowano na początek listopada. Ale ostatecznie przesunięto je na 18 i 19 listopada.

Oczekując na posiedzenie Sejmu, być może warto włączyć do projektu ustawy chociaż część propozycji przygotowanych przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. To rozwiązania korzystne dla firm, dobrze oceniane przez wiele środowisk gospodarczych i naukowych. I tym bardziej warto, że od tego jak poradzą sobie z kryzysem przedsiębiorcy zależy stan naszego państwa.


podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (DzU z 2020 r., poz. 1758 ze zm.)


WYŁĄCZENIA I OGRANICZENIA

Siłownie, kluby i centra fitness, baseny oraz aquaparki

Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem tych, które: działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów;

są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach

współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń

sportowych; są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach

zajęć na uczelni lub w szkole.Kasia Skowrończyk
źródło: materiały prasowe
bottom of page