top of page

Chodakowska krytykuje trening na siłowni?


Wiele osób porzuciło aktywność fizyczną ze względu na wprowadzone obostrzenia w wyniku, których siłownie zostały zamknięte. Ewa Chodakowska postanowiła zwrócić się do wszystkich, którzy czekają na otwarcie siłowni i zachęca ich do ćwiczeń w domu. W zamieszczonym na Instagramie wpisie trenerka opowiada o zaletach treningu funkcjonalnego, który z łatwością wykonamy bez dodatkowego sprzętu i bez konieczności pójścia na siłownię.fot. materiały prasowe adidas


Jednym z negatywnych skutków pandemii jest dla wielu ludzi brak możliwości ćwiczenia na siłowni. Brak aktywności fizycznej przekłada się na gorsze samopoczucie a nawet spadek odporności organizmu. Aby utrzymać formę i wypełnić lukę po zamkniętych klubach fitness Ewa Chodakowska postanowiła zachęcić byłych klientów siłowni do skorzystania z jej treningu funkcjonalnego:


Dla wszystkich osiłków, którzy wolą siłkę… Dwa słowa na temat treningów funkcjonalnych. Celem tego rodzaju ćwiczeń jest łatwiejsze życie. Poważnie! „Funkcjonalne” oznacza: spełniające określoną funkcję, przydatne. I takie są ćwiczenia funkcjonalne! Ruch, który się wykonuje w takim ćwiczeniu, jest ściśle związany z tym, jaki ciało wykonuje w codziennym życiu, często go nawet przypomina. Na przykład przysiady podobne są do siadania na krześle, a głębokie przysiady do kucania w lesie podczas zbierania grzybów. Wypady z kolei przypominają chodzenie i wchodzenie po schodach - napisała trenerka.

Trening funkcjonalny możemy bez problemu wykonać w domu bez dodatkowego obciążenia lub z nim, używając do tego na przykład hantli lub butelek z wodą czy piłki lekarskiej. Ćwiczenia, takie jak przysiady, skręty tułowia z przenoszeniem piłki, wypady czy unoszenie hantli ze wznoszeniem kolan, wykonuje się zwykle w seriach trwających 45 lub 90 sekund. Ważne, by ćwiczyć w szybkim tempie i nie robić zbyt długich przerw pomiędzy seriami. Gwarancją skuteczności jest bowiem w tym przypadku wysoka intensywność.


Największą zaletą treningu funkcjonalnego jest zwiększenie ogólnej sprawności i wydolności organizmu. Trenerka nie omieszkała zaznaczyć, że wykonywanie takiego treningu w domowym zaciszu, przyniesie nam więcej korzyści niż ćwiczenie na siłowni.


Ćwiczenia angażujące wyłącznie jedną grupę mięśniową nie są ćwiczeniami funkcjonalnymi i nie poprawiają sprawności wymaganej na co dzień [...] W codziennym życiu właściwie nie wykonujemy ruchów wymagających pracy wyłącznie jednej grupy mięśniowej, tak jak ma to miejsce na maszynach w siłowni - czytamy w poście trenerki.Kasia Skowrończyk
źródło: materiały prasowe
bottom of page