top of page

Co jest otwarte od 12 lutego i na jakich zasadach?

W Dzienniku Ustaw została już opublikowana nowelizacja rozporządzenia określającego obostrzenia, jakie będą obowiązywać w Polsce od 12 lutego. Zgodnie z zapowiedzią rządu otwarte zostaną hotele, kina, stoki narciarskie, ale nie tylko. Ruszą też korty tenisowe, salony masażu, sauny i solaria. Te ostatnie niestety nie w hotelach. Siłownie, aquaparki nadal pozostają zamknięte. Od 11 marca 2021 r. planowane jest też wznowienie działalności uzdrowiskowej.W czwartkowym Dzienniku Ustaw pod pozycją 267 zostało opublikowana nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Większość obostrzeń jest wydłużona do niedzieli 28 lutego, np. dla aquaparków i siłowni. Zgodnie z zapowiedziami rządu z ubiegłego tygodnia od piątku 12 lutego zostaną otwarte hotele i inne obiekty oferujące miejsca noclegowe, a także kina, teatry oraz kasyna. Choć ani premier Mateusz Morawiecki, ani minister Adam Niedzielski nie wspominali o tym, dozwolona będzie działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej, np. solaria. Od 11 marca mają zostać też uruchomione leczenie uzdrowiskowe.


Baseny:

Otwarte w reżimie sanitarnym. Ograniczona liczba osób, dostępna tylko część szafek w przebieralniach. Z rozporządzenia znika zakaz prowadzenia działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (PKD 96.04.Z). Od jutra zatem można korzystać też z sauny - samodzielnej, czy przy basenie, a także solarium, salonu masażu. Od 12 lutego ruszą, ale pod warunkiem zachowania co najmniej 1,5 metra odległości pomiędzy klientami. To może oznaczać, że w saunie będą mogły przebywać maksimum dwie osoby.


Stoki narciarskie i lodowiska:

Otwarte w reżimie sanitarnym. Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa, z kanapy lub gondoli korzystać mogą tylko osoby z tego samego gospodarstwa domowego, utrzymywanie dystansu. Będzie też można zagrać w tenisa na zadaszonym korcie i pojeździć na lodowisku na świeżym powietrzu.


Sport amatorski:

Możliwy na świeżym powietrzy z zachowaniem reżimu sanitarnego. Otwarte boiska, korty tenisowe, skateparki etc.


Dozwolone jest bowiem prowadzenie działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (PKD dział 93.0) bez udziału publiczności w przypadku:


  • sportu zawodowego; zawodników pobierających stypendium sportowe; zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej lub paraolimpiskiej; uprawiających sport w ramach ligi zawodowej, zawodników uczestniczących we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy lub Polski Komitet Paraolimpijski i jego członków zwyczajnych;

  • szkolenia i współzawodnictwa w sporcie akademickim realizowanych przez Akademicki Związek Sportowy;

  • organizowania kursów i egzaminów w zakresie uprawnień trenerskich lub instruktorskich,

  • obiektów sportowych na otwartym powietrzu;

  • kortów tenisowych, przy czym na jednym korcie tenisowym może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 5 osób


Kina i teatry:

Otwarte z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dostępne 50 proc. miejsc na widowni, obowiązkowe maseczki i brak możliwości jedzenia podczas seansów.

Mogą działać, ale pod warunkiem:


  • udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami;

  • zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze realizowali nakaz zakrywania ust i nosa

  • zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów lub posiłków


Z tym, że odstęp 1,5 metra nie jest wymagany od osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.


Hotele i kasyna:

Hotele dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego. 50 proc. dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoju.


W hotelach, jak i poza nimi, nadal nie mogą działać dyskoteki i kluby nocne. Nadal także obowiązuje zakaz podawania gościom napojów i posiłków przy stołach. Zatem hotel musi serwować śniadania, obiady i kolacje do pokoi. Z tym, że jeżeli w hotelu jest kasyno, to w końcu można z niego skorzystać. Zgodnie bowiem z nowelizacją od 12 do 28 lutego 2021 r. mogą działać kasyna i obiekty działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych (PKD 92.00.Z). Z tym, że może w nich przebywać 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi. Przed wejściem do kasyna trzeba umieścić informację o limicie osób, a właściciel jest zobowiązany do podjęcia środków zapewniających jego przestrzeganie


Muzea, galerie sztuki:

Otwarte z zachowaniem reżimu sanitarnego.


Komunikacja publiczna:

50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc, przy jednoczesnym pozostawieniu co najmniej 50 proc. miejsc siedzących wolnych


Uroczystości religijne:

Dozwolone z zachowaniem limitu 1 os. na 15 m kw. i dystansu 1,5 m pomiędzy uczestnikami.


Zgromadzenia i spotkania:

Maksymalnie do 5 osób. Nie wlicza się w to domowników z tego samego gospodarstwa domowego, którzy zapraszają gości do siebie.


Siłownie, kluby fitness:

Z siłowni i klubów fitness mogą korzystać tylko zawodowi sportowcy i reprezentanci kraju.Filip Przybylski
źródło: materiały prasowe
bottom of page