top of page

CopenHill - najwyższa ścianka wspinaczkowa świata | wideo


W stolicy Danii rozbudowano kompleks do przetwarzania i utylizacji odpadów. Nowoczesna spalarnia śmieci nie tylko wyprodukuje energię, ale będzie też służyć mieszkańcom jako stok narciarski i ścianka wspinaczkowa.Elektrownia CopenHill to jedna z najbardziej charakterystycznych inwestycji, oddanych do użytku w ostatnich latach w Kopenhadze. Obiekt należy do najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznych środowisku spalarni na świecie. Jest to tzw. waste to energy plant. Przetwarza rocznie 400 000 ton odpadów, produkowanych przez 700 000 mieszkańców i ok. 46 000 firm, a jednocześnie dostarcza energię dla 50 000 gospodarstw domowych oraz ogrzewanie dla kolejnych 120 000.


Kilka miesięcy temu na  dachu tej „miejskiej góry” zaczął funkcjonować długi na 400 metrów stok narciarski. W tym roku zaprojektowany przez Bjarke Ingels Group budynek zostanie uzupełniony o kolejną atrakcję – najwyższą na świecie ściankę do wspinaczki.


To najwyższa sztuczna ściana wspinaczkowa na świecie. Istnieją wyższe obiekty, na których poprowadzono drogi, jak 165-metrowa tama Diga di Luzzone w Szwajcarii. Jednak na CopenHill założono powstanie ściany już w fazie projektowej i wykonano specjalną elewację, by wspinaczka była możliwa.


Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych filtrów, spaliny są zredukowane do minimum. W unowocześnionej spalarni zaoszczędza się rocznie 100 milionów litrów wody i odzyskuje się

100 000 ton żużlu i popiołów na materiały do budowy i remontów dróg. Z 10 000 ton metali przechodzących przez 

zakład odzyskuje się aż 90%.


Wysoka na 85 metrów ścianka została przygotowana we współpracy z bułgarską firmą Walltopia. Ponieważ nie produkuje się odpowiednich lin i zabezpieczeń dla konstrukcji o tej wysokości, ścianka  podzielona została na cztery mniejsze części, z których każda przeznaczona jest dla wspinaczy o różnym stopniu umiejętności – im wyżej, tym trudniej.


Ściana oferuje urozmaicone formacje – płyty, przewieszenia, dachy, filarki. By ułatwić wspinaczkę wielowyciągową stworzono też półki stanowiskowe (jednak na tyle małe, by zespoły na nich nie przesiadywały). 85 metrów ściany można rozbić dzięki temu na 4 wyciągi. Wyjątkowe wrażenia ze wspinaczki na pewno będą potęgować  fragmenty ściany poprowadzone na przezroczystym panelu.


Fasada zakładu została zbudowana z dużych aluminiowych cegieł, które wpuszczają światło dzienne do zakładu, dlatego ścianka też jest półprzezroczysta i pozwala zajrzeć wspinającym się do wnętrza fabryki.
Renata M. Roman
źródło: materiały prasowe
bottom of page