Czy jest szansa na szybsze luzowanie obostrzeń?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiedział, że możliwe jest przyspieszenie luzowania części obostrzeń. Podstawą do takiej decyzji miałby być widoczny spadek liczby zachorowań w tygodniu 10-16 maja 2021. Lockown zgodnie z harmonogramem stworzonym przez rząd ma być systematycznie wygaszany w maju 2021 roku. Na początku miesiąca do działania wróciło kilka branż, które wcześniej z powodu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa były zamknięte.
Średnio na dobę notujemy 4,1 tys. nowych zakażeń, ostatniej doby mamy spadek o około 20 procent. Jeżeli nadal będziemy szli tym trendem, możliwe jest przyśpieszenie pewnych aspektów luzowania obostrzeń - powiedział w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Czy możliwe jest luzowanie obostrzeń w branży fitness?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia był pytany w programie Onet Rano, czy możliwe jest przyśpieszenie luzowania obostrzeń epidemicznych i szybsze otwarcie niektórych branż, np. fitness.

Andrusiewicz podkreślił, że wszystko będzie zależało od liczby nowych zakażeń w tym tygodniu.


Dzisiaj jesteśmy na średniej dobowej w granicach 4,1 tys. zakażeń, to już jest bardzo niska średnia. Jeszcze kilka tygodni temu notowaliśmy po 35 tys. zakażeń średnio na dobę - powiedział Andrusiewicz.

Andrusiewicz: Na siłowniach możliwość transmisji wirusa jest największa

Rzecznik resortu zdrowia przekazał, że ostatniej doby zanotowano spadek zakażeń o około 20 proc.

Jeżeli nadal będziemy szli tym trendem, oczywiście możliwe jest przyśpieszenie pewnych aspektów luzowania. Nie byłbym pewien, czy akurat będzie to dotyczyło branży fitness, więc nie chciałbym obiecywać - powiedział Andrusiewicz.

Zaznaczył, że kontakty na salach fitness czy na siłowniach są bliskie i możliwość transmisji wirusa jest największa.

Ale na pewno zastanawiamy się nad tym, czy możliwe jest poprzesuwanie niektórych terminów luzowania obostrzeń - dodał Andrusiewicz.

źródło: PAP