top of page

Czy siłownie zostaną otwarte dla zaszczepionych?


Czy po zaszczepieniu się będzie można pójść na siłownię? Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk wyjaśnił, na czym polega status osoby zaszczepionej.Szczepienia przeciw Covid-19 ruszyły. Ci, którzy się na nie zdecydują, zyskają nie tylko odporność na wirusa, ale także dodatkowe przywileje. O statusie osoby zaszczepionej mówił radiowej Jedynce szef KPRM Michał Dworczyk.


Zaszczepieni będą mogli pójść na siłownie?


Ruszyły szczepienia w tzw. zerowej grupie, do której należą m.in. medycy. Michał Dworczyk w radiowej Jedynce mówił, na czym polega status osoby zaszczepionej i na jakie przywileje mogą liczyć ci, którzy zdecydują się na taki krok.


W moim przekonaniu na żadne szczególne przywileje takie osoby nie powinny liczyć, natomiast wprowadziliśmy w narodowym programie szczepień status osoby zaszczepionej. To wynika z jednego faktu, osoba, która skutecznie zostaje zaszczepiona staje się nie tylko sama bezpieczna, ale staje się też bezpieczna dla innych - otrzymujemy gwarancję, że nie będzie zarażała innych - mówi Michał Dworczyk, szef KPRM.

Narodowy Program Szczepień wprowadza pojęcie „status osoby zaszczepionej”. Jak czytamy w dokumencie, przyjęcie szczepionki będzie potwierdzone przez specjalny system, który będzie umożliwiał weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie). Poza zwolnieniem z obowiązku kwarantanny nawet po kontakcie z osobą zakażoną, zaszczepieni będą mogli bez dodatkowych testów korzystać z usług zdrowotnych w publicznej służbie zdrowia. Ci, którzy zostaną zaszczepieni, nie będą także uwzględniani w limitach dotyczących spotkań towarzyskich.


Czy to zamknięty katalog „benefitów”? Michał Dworczyk był pytany w radiowej Jedynce m.in. o możliwości otwarcia siłowni i klubów fitness dla zaszczepionych. Takie rozwiązanie byłoby korzystne dla klientów tych klubów, a branży od miesięcy zamrożonej przez lockdown pozwoliłoby na odrobienie strat.


- Nadmierne różnicowanie statusu osób, które są zaszczepione i tych, które jeszcze nie przyjęły szczepionki, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy ograniczoną możliwość dostępu do szczepień nie byłoby dobrym rozwiązaniem - przekonywał szef KPRM.


Przywileje mają zachęcać do szczepień?


Rejestr zaszczepionych umożliwi funkcjonowanie na zasadzie ozdrowieńca i korzystanie z zachęt gwarantujących zwolnienie z części restrykcji:


Osoby, które przyjmą dwie dawki szczepienia, nie będą podlegały kwarantannie po kontakcie z zakażonymi oraz po podróży do krajów wysokiego ryzyka Covid-19. Nie będą też uwzględniane w limitach domowych przyjęć czy spotkań – zapowiedział Adam Niedzielski. Dodał, że to pakiet minimum, a rząd pracuje nad kolejnymi zwolnieniami z restrykcji.

Zdaniem Matyldy Kłudkowskiej, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, zachęcanie do szczepień za pomocą przywilejów jest uzasadnione, zważywszy, że nawet połowa Polaków nie chce się zaszczepić: – Niechętni są nie tylko antyszczepionkowcy. Wiele osób ma wątpliwości, choćby dlatego że badania nad szczepionką trwały krótko, a mechanizm jej działania jest skomplikowany – tłumaczy.
Katarzyna Witwicka
Karolina Kowalska
źródło: biznes.radiozet.pl/ rp.pl
bottom of page