top of page

Czynsze za złotówkę dla siłowni!


Właściciele restauracji, siłowni i klubów fitness, którzy wynajmują lokale od miasta będą zwolnieni z czynszu. Zapłacą za niego jedynie symboliczną złotówkę. Na taką pomoc od miasta mogą póki co liczyć przedsiębiorcy m.in. z Łodzi, Tychów, Włocławka czy Trójmiasta. Czy kolejne miasta dołączą do tej inicjatywy?Nowe obostrzenia rządowe związane z pandemią w dużej mierze ograniczyły lub wręcz uniemożliwiły prowadzenie działalności w wielu branżach. Przedsiębiorcy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji dlatego kilka miast zdecydowało się na wsparcie dla wynajmujących lub dzierżawiących lokale użytkowe będące w zasobach gminy. Przedsiębiorcy ci do odwołania zostaną całkowicie zwolnieni z opłat czynszowych i dzierżawy lub zapłacą symboliczną złotówkę.


Łódź

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zdecydowała, że w listopadzie czynsz za lokal wynajmowany od miasta wyniesie symboliczną złotówkę. - W związku z decyzją rządu o natychmiastowym zamknięciu lokali gastronomicznych oraz braku informacji o jakichkolwiek rekompensatach dla właścicieli pubów, klubów i restauracji, podjęłam decyzje, które mają pomóc ratować miejsca pracy w tej ważnej dla naszego miasta branży. Wprowadzimy stawkę 1 zł za najem lokalu miejskiego przeznaczonego na tego typu działalność w całym mieście. Dodatkowo, samochody realizujące dowozy z restauracji mają od dziś możliwość wjazdu na ulicę Piotrkowską, po to, aby maksymalnie ułatwić realizowanie zamówień na wynos, które od kilku dni są podstawowym źródłem utrzymania dla tysięcy łodzian pracujących w branży gastronomicznej - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi.


To już druga taka obniżka. Magistrat podkreśla, że tak jak kwietniu i maju ulga w czynszu będzie udzielana na wniosek najemców lokali, a warunkiem uzyskania bonifikaty jest brak zaległości wobec miasta (m.in. w dotychczasowych płatnościach za czynsz, media czy w podatku od nieruchomości).


Włocławek

Przedsiębiorców, którzy prowadzą restauracje bary i siłownie w jednostkach miejskich czy też w lokalach, które są w dyspozycji miasta na okres braku możliwości prowadzenia działalności zwalniamy z czynszu. Będzie to czynsz za złotówkę tak, jak to robi wiele miast. W ten sposób chcemy pomóc przedsiębiorcom, bo to są i miejsca pracy no i trudno sobie wyobrazić nasze miasto bez restauracji - mówił Marek Wojtkowski.


Prezydent Włocławka zachęcał też, by pomóc lokalnym restauratorom, zamawiając jedzenie na wynos.


Tychy

Podmioty, które objęte zostały zakazem lub znaczącymi ograniczeniami w prowadzeniu działalności, wynajmujące lokale, wydzierżawiające lub użytkujące nieruchomości mogą wystąpić z wnioskiem o odstąpienie od dochodzenia należności z tytułu czynszu w całości. W przypadku podmiotów prowadzących niepubliczne szkoły, przedszkola i żłobki na terenie miasta ulga, o której mowa dotyczy okresu, za jaki podmiot ten nie otrzymał dotacji celowej budżetu miasta.

Pomoc zostanie udzielona m.in. siłowniom, klubom i centrom fitness, branży gastronomicznej, w której działalności polega na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu oraz związanej z konsumpcją i podawaniem napojów oraz wszystkim innym podmiotom wymienionym w rozporządzeniu Rady Ministrów wprowadzających określone nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii.


Zdaję sobie sprawę, że przedstawione propozycje nie rozwiążą wszystkich problemów przedsiębiorców, ale liczę, że choć trochę pomogą im przetrwać ten trudny okres i stanąć na nogi – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

O odstąpienie od dochodzenia należności mogą ubiegać się te podmioty, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Pogorszenie płynności finansowej czyli zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym obliczone jako stosunek łącznych obrotów w ciągu 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego.


Rząd też deklaruje wsparcie

We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd przeznaczy nawet 2 mld zł na wsparcie dla firm dotkniętych obecnymi obostrzeniami. Wskazał przedsiębiorców z branży gastronomicznej, rozrywkowej, fitness oraz firmy handlowe. Rządowy program wsparcia zakłada m.in. zwolnienie ze składki ZUS w listopadzie, jeśli przychody spadną firmom o 40 proc. w porównaniu do ubiegłego roku oraz dopłaty do utrzymania miejsc pracy. Rząd konsultuje również możliwość dopłat do czynszów. "Ta sprawa jest często podnoszona przez przedsiębiorców. Ułatwienia w płaceniu czynszów to pilny temat, który konsultujemy. Sprawa nie jest jednak prosta, bo wiąże się z międzynarodowymi zobowiązaniami prawnymi" - powiedział wicepremier Jarosław Gowin.Filip Przybylski
źródło: materiały prasowe 
bottom of page