top of page

Dzieci nie zdały egzaminu z W-Fu | dane


Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, każde dziecko potrzebuje minimum godziny aktywności fizycznej każdego dnia, aby zachować zdrowie i prawidłowo się rozwijać.Badania wskazują jednak, że blisko 80 proc. dzieci w Polsce nie wypełnia tych zaleceń. Jak przekonują eksperci, w czasach izolacji społecznej i zamkniętych szkół, nie powinno się zapominać o aktywizacji ruchowej najmłodszych w warunkach domowych


Mimo, że większość lekcji przeszła już na tryb zdalny, obecna sytuacja w Polsce nie sprzyja aktywności najmłodszych. Jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach programu Aktywne Szkoły MultiSport jeszcze przed pandemią COVID-19, 22 proc. dzieci jest  zwalnianych z lekcji WF na prośbę rodziców, a 19 proc. z nich samodzielnie unika obowiązkowych zajęć sportowych. Zamknięte szkoły i coraz poważniejsze restrykcje dotyczące społecznej izolacji istotnie ograniczyły jakąkolwiek dzienną aktywność fizyczną dzieci, a rekomendowana dzieciom przez Światową Organizację Zdrowia godzina aktywności dziennie znika gdzieś w wirtualnym świecie, pomiędzy lekcjami online, a pracą zdalną rodziców.


Jak wynika z badania MultiSport Index 2019 zaledwie 8 proc. osób, które na co dzień lubią ćwiczyć w towarzystwie, jako kompana do wspólnej aktywności wybiera swoje dziecko. Jednak w sytuacji, kiedy obiekty sportowe i sale gimnastyczne są zamknięte na bliżej nieokreślony czas, warto zaangażować w swój ruch również najmłodszych. Z najnowszych analiz MultiSport wynika, że blisko 25 proc. ćwiczących w domu podczas kwarantanny sięga po filmiki dedykowane rodzinnej aktywności. Eksperci przekonują, że obliczu stanu zagrożenia epidemicznego, domowa aktywność fizyczna staje się kluczowa nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale coraz częściej również dla kondycji psychicznej – zarówno dorosłych, jak i dzieci.


Aktywność fizyczna z dziećmi jest dla nich dodatkowym sygnałem, że są ważne dla rodziców. To źródło pozytywnych emocji, ruch uczy też współpracy, która jest korzysta zarówno dla życia rodzinnego, jak i relacji, które dziecko buduje z rówieśnikami - mówi  Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia.

To również sposób na wykształcenie pro-zdrowotnych nawyków, które będą służyły dziecku przez całe życie. Finlandzki badacz Urho Kujala wraz z zespołem w badaniu opublikowanym w 2007 roku wykazał, że u aktywnych fizycznie dzieci występuje mniejsze ryzyko przyszłego uzależnienia od papierosów. Wspólna aktywność z dziećmi jest również korzystna dla ich samooceny oraz sprawia, że rodzic ma większą szansę stać się w ich oczach autorytetem. Przegląd badań opublikowany w 2016 wskazuje na pozytywny związek pomiędzy aktywnością fizyczną dzieci a sprawnością fizyczną, umysłową i osiągnięciami w szkole.


Z zalet aktywności rodzinnej zdają sobie sprawę również pracodawcy, zachęcający swoich pracowników do ćwiczeń pomiędzy obowiązkami służbowymi w warunkach domowych. Wiele treningów online dostępnych np. w ramach oferty online Programu MultiSport dzieci mogą wykonywać wspólnie z rodzicami, co może stanowić motywację do ruchu dla pracujących w domu rodziców, jak również ważny element budowania relacji i niezbędnej aktywizacji najmłodszych. MultiSport już zapowiedział pracodawcom, że od połowy kwietnia na platformie www.kartamultisport.pl udostępni dla najmłodszych dedykowane animacje sportowe.Renata M. Roman
źródło: Rzeczpospolita
bottom of page