top of page

Europa znosi ograniczenia | raport 2.05.2020


Państwa europejskie stopniowo odmrażają życie gospodarcze i społeczne. W większości z nich, także tych najbardziej dotkniętych epidemią, władze zapowiadają otwarcie sklepów, restauracji czy zakładów fryzjerskich. A co ze sportem w poszczególnych krajach?W Niemczech od 4 maja ma się zacząć stopniowe wznawianie zajęć szkolnych, na początku dla uczniów przygotowujących się do egzaminów. Rząd federalny w porozumieniu z władzami landowymi zezwolił na ponowne otwarcie m.in. placów zabaw, muzeów, miejsc kultu religijnego i ogrodów zoologicznych. Od 21 kwietnia wznowiona została działalność studiów treningu EMS ale tylko w niektórych landach i przy specjalnym zezwoleniu. Kluby piłkarskie wznowiły treningi od kilku dni. Od 11 Maja rozpoczną się treningi sportowe w małych grupach z maksymalnie pięcioma osobami, bez kontaktu fizycznego i zgodnie z zasadami higieny i odległości. W sportach wyczynowych obowiązują mniej surowe ograniczenia, w szczególności sesje treningowe mogą odbywać się również z udziałem więcej niż pięciu osób. Rada Federalna przewiduje również, że ligi zawodowe będą otwarte dla publiczności od 8 czerwca 2020 r. Wciąż obowiązuje nakaz zachowania odległości w przestrzeni publicznej, zakaz zgromadzeń i podróży turystycznych.

W Czechach z kolei 20 kwietnia otwarte zostały zakłady rzemieślnicze, bazary, targowiska oraz salony i komisy samochodowe. 27 kwietnia przywrócono działalność sklepów do 2500 mkw., siłowni, bibliotek czy szkół jazdy. Wkrótce Czesi chcą też otworzyć lokale gastronomiczne z ogródkami i zakłady fryzjerskie, a jeszcze później gastronomię w ogóle oraz hotele, centra handlowe i teatry. Uczniowie do szkół wrócą 11 maja, ale jedynie ci, którzy przygotowują się do matury. Co ciekawe, w Czechach już 23 kwietnia pozwolono na podróże i otworzono granice.

Na Litwie kwarantanna obowiązuje do 11 maja, ale 23 kwietnia otwarto wszystkie sklepy, w tym te w galeriach handlowych. Od 27 Kwietnia Litwa udostępniła stadiony dla sportowców zawodowych głównie lekkoatletyka. Zawodowi pływacy również mogą już trenować na basenach. Siłownie i baseny są nadal zamknięte dla amatorów. Ponadto otwiera się zakłady fryzjerskie, targowiska, parki, ogródki kawiarniane, biblioteki i muzea. W kolejnym etapie otwarte mają zostać restauracje i szkoły. Podobnie jak w Polsce, także na Litwie trzeba w przestrzeni publicznej nosić maseczki.

Również we Francji przełom nastąpi 11 maja. Tamtejszy rząd otworzy wówczas sklepy i targowiska, a pracodawcy będą mogli odchodzić od wymuszania na pracownikach pracy zdalnej. Ponadto Francuzi będą mogli swobodnie poruszać się po ulicach, biegać oraz jeździć na rowerze. Od 18 maja otwierane będą szkoły, najpierw podstawowe i gimnazjalne. Od 2 Czerwca otwarte zostaną hale sportowe, dostęp do plaż, kina, teatry. Wydarzenia sportowe oraz football zostają zabronione do Września.

We Włoszech rząd nie planuje póki co zniesienia obostrzeń w poruszaniu się, ale od 4 maja dopuści wizyty rodzinne, pogrzeby w ścisłym gronie oraz wstęp do parków. Wznawianie aktywności sportowej, począwszy od 4 maja, dozwolone będą sesje treningowe dla pojedynczych sportowców na przestrzeni otwartej. Możliwe stało się też kupowanie jedzenia na wynos, przywrócono ponadto działalność budowlaną i produkcyjną. Handel detaliczny działać będzie od 18 maja; wówczas otwarte zostaną też muzea i biblioteki. Po 18 Maja prawdopodobnie ruszą treningi sportów zespołowych. Włosi zastanawiają się nad otwarciem siłowni, klubów fitness i tańca do końca Maja. Restauracje i salony fryzjerskie wznowią pracę 1 czerwca. Włosi do szkół w tym roku szkolnym już nie wrócą.

Hiszpanie zaczną otwierać kraj od 4 maja, a odmrażanie ma zakończyć się pod koniec czerwca. Szkoły pozostaną zamknięte przynajmniej do września, ale otwarte mają zostać sklepy, restauracje i hotele. Od 2 maja Hiszpanie będą też mogli opuszczać domy na bardziej swobodnych zasadach niż dotąd. Od 4 Maja możliwe będą indywidualne szkolenia zawodowe i federalne. Podstawowe szkolenia lig zawodowych. Pod koniec Maja zostaną otwarte obiekty sportowe na wolnym powietrzu, dozwolone sporty w których nie ma kontaktu: lekkoatletyka, tenis. Indywidualne zajęcia sportowe po uzgodnieniu w centrach sportowych bez kontaktu fizycznego lub korzystania z przebieralni. W połowie Czerwca zostaną udostępnione obiekty halowe dla publiczności, ale widzowie będą musieli oglądać mecze praktycznie samodzielnie: w odległości 20 metrów kwadratowych. Zasady dotyczące biletów dla członków i fanów będą musiały zostać całkowicie zmienione.

Nie wiadomo, co zrobią Brytyjczycy; premier Boris Johnson mówi, że kraj jest wciąż w punkcie najwyższego ryzyka epidemiologicznego. Obostrzenia zostaną utrzymane co najmniej do 7 maja i dopiero wówczas zapadną ewentualne decyzje o ich luzowaniu.
Kasia Skowrończyk
źródło: materiały prasowe 
bottom of page