top of page

Europejski Tydzień Sportu 2020


Celem przedsięwzięcia jest promowanie aktywności fizycznej i sportu na poziomie lokalnym, regionalnym i europejskim. Tegorocznej edycji wydarzenia przyświeca hasło "It's time to #BeActive!".Zbliża się 6. edycja Europejskiego Tygodnia Sportu – inicjatywy Komisji Europejskiej, która promuje sport jako aktywność fizyczną i społeczną oraz miejsce spotkania sympatyków aktywnego spędzania czasu. ETS odbędzie się w dniach 23-30 września 2020 roku w ponad 40 krajach Europy. Polska będzie aktywnym uczestnikiem projektu, a narodowym koordynatorem wydarzeń jest po raz kolejny Ministerstwo Sportu.


Wydarzenia sportowe można rejestrować poprzez formularz umieszczony na platformie etspolska.pl. Organizatorem wydarzenia może być każdy: klub sportowy, stowarzyszenie czy też osoba fizyczna, która przeprowadzi sportowy event. W tym roku po raz pierwszy będzie można zgłaszać wydarzenia sportowe prowadzone online.


W okresie trwania ETS Ministerstwo Sportu będzie przeprowadzało również liczne konkursy i akcje promocyjne, w których będzie można zdobywać nagrody i upominki promujące aktywność sportową.Ambasadorowie projektu


Medalistki olimpijskie Oktawia Nowacka i Zosia Klepacka oraz wybitny piłkarz ręczny Artur Siódmiak, podkreślają, że sport jest celem życia, jest czynnikiem który ukształtował ich charakter i sposób myślenia. Dzisiaj chcą się dzielić tym, co dla nich najcenniejsze: swoją pasją i historią swojego sukcesu. W gronie ambasadorów projektu znaleźli się również: Marcin Gortat, Justyna Kozdryk, Maciej Lepiato, Jerzy Janowicz, Marta Domachowska, Czesław Lang i Zbigniew Bródka. - Ten projekt ma olbrzymie znaczenie w dobie komputerów i urządzeń mobilnych. Nie muszę nikogo przekonywać, jak duże znaczenie dla rozwoju dzieci i młodzieży ma sport. Aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych elementów życia społecznego, uczy poszanowania wartości, szacunku dla innych, przestrzegania zasad, poczucia solidarności i chęci do podejmowania zwiększonego wysiłku. W ramach Europejskiego Tygodnia Sportu zachęcam do aktywności całe rodziny. Pamiętajmy, że to my dorośli dajemy przykład dzieciom. Sport potrzebny jest każdemu z nas, w każdym wieku. Zróbmy wszystko by ruch stał się nawykiem- podkreślił Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.


Ponad 600 podmiotów z 16 województw w polskiej edycji ETS


Koordynatorem Europejskiego Tygodnia Sportu w Polsce jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Na zaproszenie Ministerstwa odpowiedziało ponad 600 podmiotów ze wszystkich 16 województw. W imprezach sportowych udział weźmie ponad 100 000 osób. Każde z wydarzeń zostało zarejestrowane na stronie www.etspolska.pl, stając się częścią całego projektu. Na uwagę zasługuje duża różnorodność zgłaszanych wydarzeń, które będą skierowane do osób w każdym wieku. Nie zabraknie inicjatyw adresowanych do osób niepełnosprawnych. Wśród zgłoszonych pomysłów wydarzeń znajdziemy m.in.: turnieje piłkarskie, koszykarskie, siatkarskie i tenisowe, rajdy rowerowe, taniec, zumbę, igrzyska rodzinne, zawody lekkoatletyczne, fitness. Europejski Tydzień Sportu zakończy się 17 września.


#BeActive – bądź aktywny


#BeActive to hasło Europejskiego Tygodnia Sportu. Inicjatywa współfinansowana jest ze środków Komisji Europejskiej. Projekt ma za zadanie zaangażować, uświadamiać i inspirować mieszkańców Europy do podejmowania aktywności fizycznej w codziennym życiu. W kilkunastu tysiącach wydarzeń, odbywających w ramach ETS, udział weźmie ponad milion mieszkańców Europy.


Europa coraz mniej aktywna


Badania Eurobarometru pokazują, że 59% Europejczyków nie uprawia sportu lub uprawia go rzadko. Badania dotyczące Polski również są alarmujące. W 2015 r. odsetek Polaków w wieku 15-69 lat spełniających kryteria WHO dot. aktywności fizycznej podejmowanej w czasie wolnym wyniósł 15,5%. Wyniki pokazują również, że prawie połowa Polaków (48%) w wieku powyżej 15 lat w ciągu siedmiu dni poprzedzających badanie nie zadeklarowała żadnego spaceru, zarówno w celach rekreacyjnych, jak i transportowych (do pracy, sklepu itp.). Brak ruchu wywołuje negatywne skutki dla zdrowia, zwiększa ryzyko występowania chorób serca, cukrzycy, chorób nowotworowych oraz sprzyja nadwadze i otyłości.


Renata M. Roman

źródło: Ministerstwo Sportu
bottom of page