top of page

Fitness na receptę? Ruchem można leczyć a nawet wyleczyć!

Zaktualizowano: 24 mar 2021


Rewolucja - ruch na receptę. Hasło „sport to zdrowie” nigdy nie zostało przełożone na medycynę o tak mocnym znaczeniu. Od początku 2017 roku we Francji uchwalono przepisy dotyczące możliwości wystawiania recept na siłownie. Czy ćwiczenia pomagają nam zwalczać choroby?Od 2017 roku we Francji obowiązuje ustawa o nowych metodach leczenia poprzez sport. Ćwiczenia mają pomóc pacjentom z chorobami przewlekłymi. Nie jest to nowatorski pomysł, ponieważ leczenie poprzez "fitness medyczny" jest znane jako międzynarodowy projekt Exercise is Medicine ® (EIM), jest on globalną inicjatywa zdrowotną zarządzany przez American College of Sports Medicine (ACSM), ma na celu min. promocję aktywności fizycznej w opiece klinicznej, łącząc opiekę zdrowotną z aktywnością fizyczną. Program był początkowo prowadzony w Stanach Zjednoczonych, ale z biegiem czasu zainteresowali się nim również lekarze i trenerzy z całego świata. Obecnie pomysł rozprzestrzenił się na ponad 40 krajów. Dzięki pomocy Anny Plucik-Mrożek i Małgorzaty Perl zawitał również do Polski.

EIM zachęca lekarzy, pracowników służby zdrowia do uwzględniania aktywności fizycznej podczas planowania leczenia oraz kierowania pacjentów do programów uwzględniających ćwiczenia, aktywność ruchową przez wykwalifikowaną kadrę trenerów. EIM wierzy, że aktywność fizyczna sprzyja optymalnemu zdrowiu i jest integralną częścią profilaktyki i leczenia wielu schorzeń.

Fitness medyczny?

Idea fitnessu medycznego (czyli leczenia poprzez ćwiczenia) powstała w Stanach Zjednoczonych. Jest to zestaw ćwiczeń dobranych odpowiednio do możliwości danej osoby. Ponieważ fitness medyczny można traktować jako szczególną formę terapii ruchowej, w tworzenie planu treningowego zaangażowani są nie tylko trenerzy, ale także fizjoterapeuci i dietetycy, dzięki czemu możesz mieć pewność, że intensywność ćwiczeń będzie dostosowana do wydolności organizmu, aktualnej sprawności fizycznej, do Twoich potrzeb.


Zmotywuj się do ćwiczenia w domu


Czasami trudno nam wśród obowiązków domowych wykroić kilka minut na trening. Pomocne okaże się zapisywanie swoich osiągnięć, na przykład w zeszycie. Znajdzie się tam informacja o wadze, poza tym szczegółowe wymiary. Możesz także dzielić się rezultatami w social media, na przykład na grupach fanek domowych treningów. To świetna motywacja do działania oraz źródło wsparcia!


Metodą prób i błędów. Przetestuj całą ofertę fitness klubu i popytaj znajomych, jakie zajęcia polecają. Ale szukaj również poza siłownią. Według badań, łatwiej podtrzymać zainteresowanie sportem, gdy uprawiana dyscyplina uczy nas czegoś nowego, daje nam pewne dodatkowe korzyści. Więc może taniec albo boks?Fitness dba o zdrowie serca


Zajęcia fitness są idealnym sportem dla osób, które mają kłopoty z krążeniem oraz oddychaniem. Tego rodzaju ćwiczenia doskonale dotleniają organizm. W tym przypadku najlepiej zacząć od prostych ćwiczeń fitness. Jest to konieczne, by nie nadwyrężać organizmu. Warto również uważać, by nie doszło do urazu lub kontuzji. Zajęcia fitness są doskonałe dla osób na diecie, ale również dla tych, którzy chcą zadbać o swoje serce. Pomagają one uregulować pracę metabolizmu i przyśpieszają przemianę materii oraz przywracają równowagę pulsacji serca. Z tego względu fitness jest dostosowany do potrzeb osób starszych.Fitness eliminuje ryzyko rozwoju chorób


Badania naukowe wykazują, że nawet piętnaście minut aktywności ruchowej każdego dnia może zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjny, a nawet nowotworów. Warto wybierać takie zajęcia, które sprawiają nam dużo przyjemności i, które wykonywane są z chęcią i pasją. Dużo łatwiej jest zadbać o swoje zdrowie, jeżeli lubimy ćwiczenia, które wykonujemy. A przez to, że zajęcia fitness są przyjemne i łatwe, to wiele osób czuje się dobrze, wykonując je. Dodatkowo dobrze dobrane ćwiczenia fitness nie przemęczają organizmu, co często zagraża osobom początkującym.

Kasia Skowrończyk
źródło: materiały prasowe

1 komentarz
bottom of page