top of page

Fitnessowy Falstart


Prezes Platinium Fitness i Smart Gym, Bartosz Gibała, ponownie zamyka kluby. Do klubowiczów wystosował list specjalny, w którym tłumaczy powody swojej decyzji.Jeszcze niedawno informowaliśmy, że sieć Fitness Platinium, Smart Gym oraz wiele innych klubów fitness zdecydowały się na otwarcie. Dzisiaj Prezes Bartosz Gibała z przykrością informuje swoich klientów po zaledwie tygodniu działalności o ponownym zamknięciu klubów fitness od 8 listopada 2020r. Co jest powodem takiej zmiany? Czy do podjęcia decyzji o ponownym zamknięciu przyczyniła się informacja o obostrzeniach wobec przedsiębiorców, którzy nie stosują się do zasad epidemiologicznych? W nowym pakiecie pomocowym kluczowy będzie art. 22 tzw. kolejnej wersji tarczy, który w takim przypadku pozbawi przedsiębiorcę pomocy finansowej np. w postaci postojowego czy ulgi w składkach ZUS. Czy decyzja jednego z największych operatorów fitness uruchomi lawinę ponownych zamknięć klubów fitness?


Prezes Fitness Platiunium w obszernym liście skierowanym do klientów postanowił wyjaśnić powody swojej decyzji.


Drogi Kliencie, Niestety, nie mam dobrych wiadomości. Nasze kluby sportowe będą nieczynne do odwołania od najbliższej niedzieli, 8 listopada. Półtora tygodnia temu pisałem list pełen optymizmu i nadziei, lecz z pewnym niepokojem. Od momentu ponownego uruchomienia klubów w nowym modelu spływały naprawdę budujące i pełne ciepła komentarze. Dziękuje Ci za to! Słowa mają moc! Dzisiejszy list piszę w poczuciu ogromnej porażki i smutku, i chcę przeprosić za całe zamieszanie. Niepokój, który trwał wiele tygodni niestety wziął górę. Proszę, przeczytaj! Wiem, że jesteś niezadowolony, ale nie bądź zły na firmę ani jej Pracowników, tylko na mnie. Nasz Zespół stanął na wysokości zadania. Jestem z każdego Pracownika dumny i doceniam to, co robi dla firmy, a tak naprawdę dla Ciebie. Przecież to zawsze Pracownicy są na pierwszej linii frontu. Dziękuje ludziom tworzącym naszą firmę za wsparcie, jakie mi dają. Wczoraj, kiedy w ogromnych nerwach musiała zostać podjęta decyzja, padło ze strony moich Współpracowników zdanie: „przynajmniej nie możemy sobie zarzucić, że nie zrobiliśmy nic – każdą decyzję zrozumiemy”. To ogromne wsparcie i uświadomienie, że zrobiliśmy wszystko, co się dało zrobić! Opiszę teraz powody decyzji o ponownym zamknięciu klubów w nowym modelu. Obecny kryzys jest kryzysem, który ma trzy płaszczyzny. Pierwsza z nich - na pewno najważniejsza i najsmutniejsza - to kryzys zdrowotny. W momencie, kiedy zapadały decyzje o otwarciu klubów sportowych, liczba dziennych zachorowań wahała się w okolicach 17-20 tysięcy dziennie. Ostatnie dni niestety pokazują dość istotny wskaźnik wzrostów. Coraz więcej osób, które znam, dotyka ten problem – chorują na COVID-19. Odpowiedzialne zatem jest, aby biorąc pod uwagę wzrosty, zareagować i pomimo tego, że działamy zgodnie z prawem, na chwilę się zatrzymać i jeszcze raz przeanalizować sytuację. Drugi kryzys to kryzys społeczny. Przez ostatni tydzień od otwarcia klubów sportowych padliśmy ofiarą bardzo nieprawdziwych i niesprawiedliwych ataków ze strony mediów czy nawet polityków w osobie radnego miejskiego. Zarzuca się nam działanie niezgodnie z prawem i wbrew zakazom. Niestety, jedne działania powodują kolejne, czyli donosy do różnych instytucji. Konsekwencją tego były kolejne kontrole, których doświadczaliśmy w tym tygodniu. Pomimo działania zgodnie z prawem, kontrolujący wprost zarzucają nam wykroczenia i dociekliwe szukają dziury w całym.

Uwierz mi, Kliencie, że nie każda kontrola przebiega w miłej atmosferze. Jest to stres dla Pracowników, ale też dla osób trenujących w klubie. Dochodzi do legitymowania Zespołu, kwestionowania zasad, na jakich działamy. Zaznaczam, że nie mam pretensji do osób nas kontrolujących – wykonują swoją pracę zgodnie z wytycznymi, tak jak my wykonujemy swoją. Problem jest gdzie indziej – w stanowieniu prawa.

Jest to o tyle przykre, że naszą intencją i misją od zawsze było dbanie o zdrowie i tak też się działo obecnie. Nowe zasady, dwa tygodnie przygotowań, żeby sprostać nowym przepisom, idą teraz na marne tylko dlatego, że ktoś szuka sensacji, dlatego że nie rozumie, dlatego że ma inne zdanie. Kryzys społeczny, który obecnie trwa jest przerażający – w takim trudnym momencie, jakim jesteśmy, wszyscy powinniśmy być razem i się wspierać. Tymczasem media, dla swojego interesu, szukając sensacji, zabierają miejsca pracy, miejsca służące wielu osobom do dbania o zdrowie.

Niestety, osoby rządzące też nie mają wiedzy na temat branży fitness. Były „niskie sufity” jako element ryzyka w klubach fitness. Dwa dni temu padły kolejne niezrozumiałe argumenty. Kluby maja być zamknięte nie dla dlatego, że są problemem i ryzykiem, ale problemem jest to, jak Ty, Kliencie, się dostajesz do klubu – to jest element ryzyka. Nie polemizuję, nie oceniam – jest mi po prostu z tym źle, bo wiem, po co każdego dnia przychodzimy do pracy i co jest naszym celem.

Trzeci kryzys to kryzys legislacyjny. Prawo dzisiaj jest ustanawiane z dnia na dzień, w pośpiechu, często bardzo nieprecyzyjnie. Ustanawiane są kolejne mechanizmy karania przedsiębiorców idące w skutkach bardzo daleko – przede wszystkim pod kątem finansowym, ale też karnym. Ilu prawników, tyle opinii na każdy temat. Rozporządzenia są zmieniane co kilka dni…. W sferze tej panuje chaos i ogromna niepewność, która może być w skutkach bardzo poważna. Rozporządzenia wchodzą w życie w ostatniej chwili, nie są konsultowane. Chcąc prowadzić firmę zgodnie z prawem, które jest nieprecyzyjne, jedyne, co pozostaje, by mieć pewność, że się go nie narusza, to zaprzestać działalności. Brzmi to strasznie, ale jest to prawdziwe.

Prowadzę firmę od 13 lat. Doświadczaliśmy w tym czasie naprawdę wielu trudnych sytuacji. Zawsze udawało nam się wyjść z każdej, nawet tej najtrudniejszej, ale znaliśmy zasady gry. Dzisiaj zasady są, ale nikt do końca nie wie, jak je rozumieć.

Drogi Kliencie, Sportowcu, dziękuję za ostatni tydzień. Dziękuję, że jesteś z nami i wybierasz nas jako swój klub. Nie przypuszczałem, że przyjdzie mi kiedyś to napisać, ale uważam, że kryzys, jakiego doświadczamy wymaga nowego myślenia i odwagi. Zostań aktywny i trenuj dalej w miejscach, które pozostaną czynne, trenuj u konkurencji!

Nigdy nie myślałem, że będą Cię o to prosił. Tak samo, jak nigdy nie przypuszczałem, że będę Cię zachęcał do trenowania u konkurencji. Nie będę wymieniał nazw konkurencyjnych klubów, które są czynne – na pewno znajdziesz informacje na ten temat. Jeżeli chcesz pomóc branży fitness, nie odmawiaj sobie treningu na żywo ani online.

Od zawsze uważałem, że możliwość wyboru to najważniejszy element relacji między naszą siecią a Tobą. Zawsze chcemy dawać Ci wybór, alternatywę. Przez cały ten czas funkcjonowaliśmy zgodnie z rozporządzeniami i wszystkimi obowiązującymi nas przepisami. Dziękuję raz jeszcze, że przestrzegasz tych zasad!

Obiecuję, że otworzymy nasze kluby ponownie najszybciej, jak to będzie możliwe. Jeszcze raz podkreślam – kończę ten list w ogromnym poczuciu porażki i tego, że Cię zawiodłem, ale co nas nie zabije, to nas wzmocni! Wierzę, że dasz nam szansę i zobaczymy się, jak będzie to możliwe. My na pewno wrócimy silniejsi. Uważaj na siebie, bądź zdrowy, dbaj o siebie.

Bartek Gibała
Renata M. Roman
źródło: Fitness Platinium
bottom of page