top of page

Groźna stagnacja w treningu

Zaktualizowano: 24 mar 2020

Czy wiesz, że stres jest odpowiedzialny za kondycję mięśni? Ale to nie jedyny efekt braku efektów na siłowni. Wystarczy zmienić kilka nawyków, żeby nie wypaść z rytmu treningowego.


Początkujący bywalcy siłowni ulegają złudzeniu, że ich ciała stają się coraz lepsze z każdym pojawieniem się w klubie fitness. Wiele takich osób ma wrażenie, posługując się terminologią matematyczną, linii prostej w tendencji wzrostowej. W rzeczywistości efekty ich treningu przypominają raczej zbiór wielu linii sinusoidalnych. Żeby dokonać postępu, trzeba przełamać stagnację treningową i wykorzystać kolejny etap procesu adaptacji.


Czym jest stagnacja w kontekście treningu?

Najprościej mówiąc to brak osiągania nowych rezultatów po określonym czasie. W organizmie nie pojawia się stan alarmowy powodujący dążenie do adaptacji, bo gdy ta już nastąpi kończy się progres - budowa siły ustępuje na rzecz tkanki tłuszczowej, którą coraz trudniej jest spalić.


Przyczyną stagnacji może być za dużo albo za mało stresu

Jeśli nie trenujesz wystarczająco mocno, organizm przestaje dostrzegać potrzebę adaptacji. Klasyczny przykład: ludzie, którzy tradycyjnie wykonują tylko cardio na redukcję wagi – gdy dodać jeszcze trochę innego rodzaju aktywności , czyli treningu siłowego – ich ciało zaczyna reagować na różne bodźce.

Zbyt duża ilość stresu nie wpływa na organizm pozytywnie także w kontekście treningu. Ciężka sztanga o wadze przekraczającej możliwości ciała jest porównywalna do uczucia niepewnej sytuacji w pracy lub rodzinie. Dlatego czasem trzeba spokojnie usiąść i poszukać przyczyn stagnacji poza siłownią, w swoim życiu.


Za długo wykonywana aktywność – to błąd

Problem jest analogiczny, gdy ciało dostosowuje się do danego bodźca treningowego. Wtedy również trzeba zmian, co nie znaczy od razu redukcję całego programu, ale powolne, systematyczne dodawanie nowych elementów kosztem innych.

Ciało potrzebuje ciągłego potwierdzania przez trening, że to, co robimy, jest ważne. Ale co 4-6 tygodni lub więcej, niektóre z elementów programu muszą zostać zmienione, aby otrzymać spodziewane postępy. Zmiana ma polegać nie na rewolucji, ale ewolucji poprzez zdecydowane działania.


Innymi powodami braku efektów przy odpowiednim treningu może być słaba regeneracja po treningu spowodowana dodatkową aktywnością fizyczną, brakiem czasu na odpoczynek i sen. W parze z tym może iść także nieodpowiednia dieta.


źródło/ www.bartoszguran.pl

bottom of page