top of page

Intensywny trening nie na zdrowie!


Sport to zdrowie? Tak, ale w rozsądnych dawkach. Intensywny trening ponad siły może prowadzić do uszkodzenia nerek. Prowadzone przez naukowców badania potwierdzają, że z nerkami mogą mieć problem na przykład maratończycy. Jak rozpoznać, że doszło do uszkodzenia nerek?Nerki to nasz wewnętrzna stacja filtrująco-oczyszczająca. Są niewielkie, bo ważą zaledwie 150 g i wielkością przypominają zaciśniętą pięć.


Nerki są jednak niezwykle potrzebne, usuwają toksyczne produkty przemiany materii poprzez filtrowanie krwi oraz wydalają je z organizmu w postaci moczu. Regulują też objętość płynów ustrojowych, poziom kwasowości, stężenie minerałów, a także wpływają na produkcję czerwonych krwinek, wydzielając hormon - erytropoetynę. 


Podstawą dobrego funkcjonowania nerek jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Trzeba pić dużo wody i dbać o nawodnienie podczas treningu, bo brak odpowiedniej ilości płynów wpływa na nerki destrukcyjnie.


Intensywny trening może uszkadzać nerki

Maraton i innego rodzaju intensywny wysiłek może być groźny dla nerek. Naukowcy z Yale University i Johns Hopkins University aż u 82 proc. z niewielkiej grupy maratończyków zaobserwowali objawy krótkotrwałego AKI, czyli ostrego uszkodzenia nerek. Choć nerki biegaczy wróciły do zdrowia po dwóch dniach, to według naukowców należy się zastanowić nad długotrwałymi skutkami aktywności wymagającej dużego wysiłku.


Uważa się, że bezpośrednią przyczyną kłopotów z nerkami u sportowców może być utrata sodu i płynów z organizmu. Uszkodzeniom może też sprzyjać podwyższona temperatura ciała.


Nerki mogą w krótkim czasie ulec ostremu uszkodzeniu i w ciągu kilku dni znacznie pogarsza się ich funkcja. Zaburzenie bywa śmiertelne, choć może być też odwracalne i nerki mogą odzyskać normalne funkcje.


Objawy ostrego uszkodzenia nerek (AKI):


  • skąpomocz - zmniejszenie wydalania moczu;

  • osłabienie;

  • utrata apetytu;

  • nudności, wymioty;

  • drżenie mięśni;

  • zaburzenia świadomości.


Zmniejszenie wydalania moczu i jego kolor (jasny, mniej żółty niż zwykle) powinny zaniepokoić. Jeśli pojawią się objawy wskazujące na uszkodzenie nerek, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.Kasia Skowrończyk
źródło: materiały prasowe
bottom of page