top of page

Jak zmienić swój styl życia?


Każdy z nas wie, że powinniśmy się lepiej odżywiać i trenować regularnie, by osiągnąć lepszą i zdrowszą sylwetkę. Niby każdy z nas to wie, ale żeby utrzymać motywację na najwyższym poziomie, należy zastosować kilka prostych sposobów, które sprawią, że będziemy mieć jasny cel przed sobą i będziemy się go trzymać!Zmiana stylu życia

Zmiana stylu życia powinna następować stopniowo. Zanim zabierzesz się za aktywność fizyczną czy zmiany w swojej diecie, zacznij robić to wszystko z głową. Nie rzucaj się na głęboką wodę z postanowieniami, by Twoje ciało i umysł nie odmówiły Tobie posłuszeństwa! Każda gwałtowna zmiana w diecie może spowodować zmiany w perystaltyce jelit, a gwałtowne zabranie się za aktywność fizyczną wypracuje nam potężne dolegliwości bólowe, bądź nawet kontuzje.


Motywacja – jak wyzwolić w sobie siłę do zmian?

Zastanawiasz się, jak wzbudzić w sobie motywację? Zacznij od drobnych zmian i zapisz swoje cele na kartce! Podejdź do tego jak do formowania przepisu na sukces, do którego zawsze możesz zajrzeć i się z niego rozliczyć. Kiedy zaczniesz spisywać taką umowę z samym sobą, łatwiej Ci będzie pilnować swoich założeń i nie zapomnisz o tym, co ma Ci pomóc w osiągnięciu sukcesu.

Ważne, by precyzyjnie określać postanowienie np: "Będę jadł owoce przed treningiem". Dużo lepiej się to sprawdzi niż np. cel pt. "Będę jadł mniej śmieciowego jedzenia". Twój mózg od razu zacznie wyobrażać sobie, co może znaleźć się w Twoim koszyku. Kolejnym celem będzie np. nieprzekraczanie 1800 kalorii dziennie. Warto w tym wypadku dodać kilka podpunktów, z jakich pomocnych narzędzi będziesz korzystać i jak będziesz to sprawdzać.


Motywacja do ćwiczeń

Kolejnym elementem, który pomoże Ci utrzymać dobrą formę, jest wyzwolenie w sobie motywacji do ćwiczeń poprzez dopasowanie aktywności fizycznej do swoich zainteresowań. Nie każdy lubi chodzić na siłownię, ale nie każdy musi. Ruch to tylko jeden z wielu czynników pomagających nam dbać o zdrowie. Dobrze jest uprawiać sport jaki lubisz, np. grać w piłkę nożną albo uprawiać sporty walki. Zapisz sobie to jako jedno z założeń tygodniowych np. "Będę trenował trzy razy w tygodniu sztuki walki przez godzinę".


Jak utrzymać wysoką motywację do zmian stylu życia?

Chcąc dalej utrzymać motywację na wysokim poziomie, warto systematycznie zgłębiać wiedzę na temat ruchu i odżywiania. Istotnym elementem jest również inwestowanie swojego czasu i pieniędzy w dbanie o siebie i aktualizowanie swojej wiedzy. Zapisz sobie w swoich postanowieniach, że przynajmniej raz dziennie przeczytasz jeden artykuł związany z tematyką zdrowia.


Jak osiągać cele?

• Same tricki z zapisywaniem celów nie zapewnią nam sukcesu w ich osiąganiu. Aby być pewnym, że idziemy w dobrą stronę i nasze metody działają, powinniśmy regularnie poddawać się testom sprawnościowym oraz sprawdzać obwody talii i wagę, a także robić sobie zdjęcia, które pokazują nasze postępy. Nic tak nie cieszy jak utracenie kilku centymetrów w pasie, albo zrobienie swych pierwszych 50 pompek za jednym razem!


• Planowanie czasu to często duży problem wielu osób. Podejdź do tego jak do formy zabawy i wchodzenia w rolę. Najlepiej jeżeli zaczniesz dzień od wejścia w rolę dbania o swoje zdrowie i poświęcisz trochę czasu tylko temu. Przykładowo po przebudzeniu bierzesz zimny prysznic i zaczynasz robić posiłki na cały dzień. Potem zabierasz się za pierwszą aktywność fizyczną i ćwiczenia z oddechem. Dzięki wchodzeniu w rolę i skupieniu się na jednej rzeczy o danej porze łatwiej będzie utrzymać Ci swój plan dnia w ryzach!


• Nic tak nie ułatwia nam pilnowania swoich planów jak czynnik środowiskowy. Z kim przystajesz, takim się stajesz i ta prawda życiowa może pomóc Ci w utrzymaniu "game planu". Otaczaj się osobami ambitnymi, dbającymi o zdrowie wówczas i Tobie będzie łatwiej dopasować się do danych celów i pragnień.


• Kolejnym elementem w dbaniu o sylwetkę i zdrowie jest wizualizacja celu! Zanim jednak zaczniesz stosować tę technikę, odpowiedz sobie proszę na pytanie, czy chcesz osiągnąć dany cel. Zadawaj sobie to pytanie tak długo, aż dotrzesz do najgłębszych emocji, które zakopane są gdzieś głęboko wśród Twoich innych pragnień. Zadawaj pytania typu: "Jak będę się czuł/a gdy osiągnę swój cel?", "Jak zmienią się moje stosunki z otoczeniem i relacje z ludźmi?", "Czy osiągnięcie celu pomoże mi w osiąganiu innych celów?". Zapisz sobie wszystko na kartce, by móc do tego w każdym momencie wracać. Potem przejdź do wizualizacji i przywołaj obraz, kiedy jesteś tam, gdzie chcesz być.


• Aby upewnić się, że będziesz trzymać się założeń, możesz dokumentować swoje postanowienia i cele w mediach społecznościowych. Wtedy, mając dodatkowy bat nad sobą i wiedząc, że inni śledzą Twoje poczynania, będzie Ci dużo łatwiej zadbać o pilnowanie wszystkich założeń. Pamiętaj jednak, że najważniejsze to motywować się osobiście i chcieć zmiany nie dla otoczenia, lecz dla siebie.Renata M. Roman
źródło: wp fitness
bottom of page