top of page

Jaki trening przynosi najlepsze efekty?


Różnorodność ćwiczeń jest sposobem na to, aby zwiększyć i aktywność trenujących i poprawić rezultaty ich treningów, wskazują badania. – Być może obecne wytyczne kładą zbyt duży nacisk na częstotliwość i ilość ćwiczeń. Jeśli zainspirujemy ludzi do zwiększania różnorodności ćwiczeń, mogą osiągnąć lepsze rezultaty – przekonuje badaczka dr Susan Malone.Kluczowym wnioskiem płynącym z badań, które przeprowadziła Malone z zespołem badawczym, było odkrycie, że osoby łączące różne aktywności – np. spacery, basen, jogę – ćwiczyły zdecydowanie więcej niż osoby trzymające się jednej dziedziny sportu. Badania wykazały również, że najlepiej jest mieszać ze sobą trzy lub więcej rodzajów aktywności.


Przeprowadzona analiza pokazała jeszcze jedną ciekawą zależność. Z badania wynika, że ze względu na obowiązki domowe kobiety zgłaszają, że mają o siedem godzin wolnego czasu w tygodniu mniej niż mężczyźni i rzadziej niż oni angażują się w sesje ćwiczeń, które trwają godzinę lub dłużej. Zamiast tego kobiety zwykle wykonują od 30 do 40 minut na raz. Jednak jak wskazuje autorka badania, krótsze, ale częstsze treningi i konsekwencja w ich wykonywaniu również mogą przynosić zadowalające efekty.


Powinniśmy podkreślić, że program częstych, krótkich sesji ćwiczeń może działać równie dobrze. Codzienne spacery, krótki trening na siłowni, a nawet proste ćwiczenia wykonywane w trakcie oglądania telewizji są równie efektywne. Najważniejsze jest zachowanie różnorodności: prowadzi ono nie tylko do wydłużenia czasu, który poświęcamy na trening, ma również wymierne efekty zdrowotne - powiedziała badaczka dr Susan Malone.

– Im więcej rodzajów ćwiczeń wykonujesz, tym łatwiej zachować motywację. Kiedy zmieniasz swój trening i wprowadzasz do niego nowe elementy, sport będzie sprawiał ci więcej przyjemności – dodała.


Różnorodność ćwiczeń zapobiega też urazom wywołanym nadmiernym przeciążeniem. Większość kontuzji to efekt powtarzania tego samego ćwiczenia, które angażuje nieustannie te same partie ciała. Różnicując ćwiczenia, zmniejszamy ryzyko kontuzji.


Takie podejście do ćwiczeń pozwala również rozwijać i wzmacniać wszystkie mięśnie. Dodatkowo dbamy o to, aby zarówno nasza kondycja, jak i siła, wytrzymałość, gibkość, koordynacja ruchowa miały okazję poprawiać się i rozwijać.Filip Przybylski
źródło: materiały prasowe 
bottom of page