top of page

Koszulki Liverpoolu zrobione z butelek!


Po tym jak oficjalne partnerstwo Nike i Liverpool F.C. zostało ogłoszone kilka miesięcy temu, dopiero teraz zostały przedstawione ich pierwsze wspólne koszulki piłkarskie.



Firma Nike, dostawca strojów dla drużyny Juergena Klopppa, od pewnego czasu mocno akcentuje konieczność sięgania po rozwiązania zrównoważone i używania surowców pochodzących z recyklingu. Nie są to jedynie słowa, Nike pokazał ostatnio choćby kilka modeli butów wykonanych z tworzyw, które jeszcze parę lat temu w całości trafiłyby na wysypiska, a obecnie stanowią główny wyróżnik kolekcji. Teraz jednak amerykańska firma postanowiła wykorzystać prezentację nowych koszulek FC Liverpool, by pokazać że, jeśli chodzi o zrównoważoną politykę, można pójść jeszcze dalej.


Nowe koszulki mistrzów Premier League oraz ostatnich zdobywców pucharów Ligi Mistrzów i klubowych MŚ są hołdem dla przeszłości klubu, a jednocześnie nawiązują do przyszłości zespołu. Zestaw domowy na sezon 2020-21 jest celebracją nowego związku obu podmiotów. Uznaje przeszłość, nadając ton przyszłym kolekcjom. Świeży komplet Liverpoolu składa się z tradycyjnej czerwonej koszulki oraz czerwonych spodenek i getrów w tym samym kolorze. Użycie jaśniejszej czerwieni emanuje młodością i energią, uzupełnieniem jest tradycyjna biel i dodatkowy smaczek w kolorze turkusowym na rękawkach i kołnierzyku.



Recykling w sporcie


Koszulki meczowe FC Liverpool w sezonie 2020/2021, które drużynie dostarczy Nike, będą wykonane z przetworzonych butelek plastikowych. To duża zmiana, w poprzednim sezonie stroje zawodników Liverpoolu wykonane były z nowej tkaniny poliestrowej. Nike opanował metodę przetwarzania butelek na tkaniny, ocenia się, że amerykański potentat na rynku odzieży sportowej rocznie przetwarza ponad miliard opakowań plastikowych.


Przetwarzanie odpadów to część polityki Nike’a nazwanej „Move to Zero”. Jej celem jest zminimalizowanie wpływu na środowisko produkcji ubrań i butów.  Firma zakłada między innymi, że do 2025 roku będzie mieć fabryki w całości wykorzystujące energię odnawialną, że do 2030 roku, w zgodzie z treścią Porozumień Paryskich, o 30 procent ograniczy emisję gazów cieplarnianych, że 99 procent odpadów produkcyjnych będzie wykorzystane ponownie, a także że co roku będzie przetwarzać miliard butelek, by z uzyskanego w ten sposób materiału produkować stroje sportowe i buty z kolekcji Flyknit.



Filip Przybylski
źródło: materiały prasowe
bottom of page