top of page

Manifest EuropeActive Horizon 2025


EuropeActive opublikował manifest sektorowy, który przedstawia cele i zadania „całego ekosystemu europejskiego sektora fitness i aktywności fizycznej” na następne pięć lat.Aktywność fizyczna w Europie


Według ostatniego badania Eurobarometru na temat sportu i aktywności fizycznej 59 proc. obywateli Unii Europejskiej nigdy nie wykonuje ćwiczeń fizycznych ani nie uprawia sportu lub robi to tylko rzadko, zaś 41 proc. podejmuje taką aktywność przynajmniej raz w tygodniu.


Mieszkańcy Europy Północnej są bardziej aktywni fizycznie niż mieszkańcy Europy Południowej i Wschodniej. W Szwecji 70 proc. respondentów stwierdziło, że ćwiczy lub uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu. Zaraz za Szwecją uplasowały się Dania (68 proc.) i Finlandia (66 proc.), a następnie Holandia (58 proc.) i Luksemburg (54 proc.). Na przeciwległym końcu rankingu znalazły się: Bułgaria (78 proc. nigdy nie ćwiczy ani nie uprawia sportu), następnie Malta (75 proc.), Portugalia (64 proc.), Rumunia (60 proc.) i Włochy (60 proc.).


Plan na kolejne 5 lat


Manifest, opublikowany 30 Września 2020 roku podczas Europejskiego Forum Zdrowia i Sprawności (EHFF), przedstawia cele branżowe w czterech kategoriach: zdrowie, społeczność, technologie cyfrowe oraz standardy.


ZDROWIE

Uznając historyczne korzenie naszego sektora w sporcie, rekreacji i wypoczynku, uważamy, że naszym społecznym obowiązkiem jest w nadchodzących latach dostarczanie aktywności fizycznej, która również wspiera zdrowie i dobre samopoczucie społeczne oraz psychiczne, a także walkę z pandemią braku aktywności fizycznej i innymi chorobami cywilizacyjnymi, dla których nauka dowodzi, że sprawność fizyczna i ćwiczenia są skutecznym lekarstwem.


TECHNOLOGIA CYFROWA

Pandemia COVID-19 pokazała całemu naszemu ekosystemowi sektorowemu, że cyfryzacja i technologie fitness są niezwykle ważne, aby dotrzeć do konsumentów fitness ze wszystkich środowisk. Jako sektor musimy przyspieszyć proces cyfryzacji, aby lepiej zrozumieć i ulepszyć obsługę naszych konsumentów oraz rozszerzyć nasz rynek poza obecnie postrzegane granice fizyczne i społeczne.


SPOŁECZNOŚĆ

Dążąc do szanowanej pozycji w społeczeństwie europejskim, musimy nadal budować zaufanie w naszych społecznościach. Jako aktywni obywatele będziemy pracować nad dostosowaniem naszych przedsiębiorstw i organizacji do konkretnych celów zrównoważonego rozwoju ONZ – w tym ochrony środowiska i redukcji emisji CO2 – oraz aby mieć integracyjne podejście do wszystkich obywateli i konsumentów.


STANDARDY

Stanie się dojrzałym sektorem w oczach otaczającego nas świata wymaga profesjonalnej tożsamości i standardów dla naszych pracowników i obiektów.

Naukowe i oparte na dowodach standardy zarówno dla naszych trenerów/instruktorów, jak i miejsc prowadzenia działalności są warunkiem do tworzenia atrakcyjnych miejsc pracy oraz zdobywania zaufania wśród naszych klientów i rozwijania współpracy z lekarzami i świadczeniodawcami.
Kasia Skowrończyk
źródło: EuropActive Horizon 2025
bottom of page