Mazowsze Serce Polski Team najlepszą drużyną w Europie!

Drużyna Mazowsze Serce Polski Team zakończyła sezon kolarski 2020 jako najlepsza ekipa kontynentalna w Europie. Zawodnicy Dariusza Banaszka zdobyli 808 punktów do rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

Zespół Dariusza Banaszka ciężko pracował na swoje zwycięstwo zaczynając już na początku roku w Turcji. Pierwsze znaczące punkty na koncie drużyny wywalczył Paweł Bernas w Grand Prix Alanya oraz Alan Banaszek w Grand Prix Manvgant Side. Kolejny sukces Mazowsze odnotowało w marcu gdy Paweł Bernas zajął 3 miejsce w International Grand Prix Rhodos.

Pandemia im nie przeszkodziła

Krótko po pierwszych sukcesach Mazowsza pandemia mocno uderzyła w cały świat sportu. W wyniku lockdownu odwołano wiele prestiżowych imprez kolarskich lub przesunięto je na późniejszy termin. Wysoka forma zawodników Dariusza Banaszka utrzymywała się nawet po kilku miesiącach wstrzymania sezonu kolarskiego. Nowy rozdział otworzył Paweł Bernas zajmując 3 miejsce w Dookoła Mazowsza.

Zagraniczny szał

Prawdziwą torpedę sukcesów "czerwone koszulki" zaprezentowały podczas zagranicznych wyścigów. To tutaj zawodnicy Mazowsze Serce Polski Cycling Team rozwinęli skrzydła i pokazali na co ich stać. Pierwsze zwycięstwo na koncie wywalczył Norbert Banaszek w In The Footsteps of Romans w Bułgarii. Ogromną przewagę w rankingu, drużynie Mazowsza zapewniły również etapówka podczas Tour of Bulgaria oraz świetna forma w Tour of Szeklerland.

Tour Bitwa Warszawska 1920

Wyścig kolarski Tour Bitwa Warszawska 1920 był wspaniałą promocją regionu w Polsce i na świecie. Startowały w nim drużyny reprezentujące 14 państw. Przez 5 dni kolarze zacięcie rywalizowali, pokonując kolejne odcinki trasy, która przebiegała przez mazowieckie miasta. W tym wyścigu zawodnicy Mazowsza pomimo prześladującego ich pecha, zdobyli kilka punktów, które wraz z punkami z wyścigów w Serbii pozwoliły drużynie odetchnąć z ulgą i zachować pozycje lidera w rankingu. Prawdziwą wisienką na torcie było zwycięstwo etapowe Pawła Bernasa w Giro della Regione Friuli Venezia Giulia.

Ranking Międzynarodowej Unii Kolarskiej

W ostatecznym rozrachunku Mazowsze Serce Polski Team zajęło bardzo wysokie bo 12 miejsce w rankingu UCI zdobywając 808 punktów i zostając przy okazji najlepszą drużyna kontynentalną w Europie. Za Mazowszem w klasyfikacji uplasowały się m.in. czeskie Elkov-Kasper, Mińsk Cycling Club oraz CCC Development Team. Zawodnikiem z największa ilością punktów był Jakub Kaczmarek.

Łącznie drużyna 13 razy stawała na najwyższym stopniu podium w zawodach zaliczanych do kalendarza UCI, co jest najlepszym wynikiem, nie tylko wśród drużyn kontynentalnych, ale także wśród ekip wyższej dywizji. Zaledwie 11, spośród zarejestrowanych 262 drużyn na świecie, zanotowało więcej zwycięstw.