top of page

Minister zdrowia potwierdza luzowanie obostrzeń po świętach?


Podczas piątkowej konferencji prasowej Adam Niedzielski wprawdzie zapowiedział przedłużenie obostrzeń dla woj. warmińsko-mazurskiego, ale zarazem pozwolił sobie na optymistyczne rozważania. Zdaniem ministra zdrowia nie można wykluczyć, że po świętach czeka nas luzowanie wielu gałęzi gospodarki. Czy tym razem zostanie odmrożona również branża fitness?


Luzowanie obostrzeń po świętach?

Szef resortu podkreślił, że obecnie część społeczeństwa jest zaszczepiona, a około 20-25 proc. mieszkańców kraju ma przeciwciała, przez co decyzje rządu odnośnie ewentualnego luzowania restrykcji będą „odważniejsze". Przypomniał także, że apogeum trzeciej fali pandemii przewiduje się na przełom marca i kwietnia, po czym można spodziewać się malejącej liczby zakażeń.


Przewidujemy, że na przełomie marca i kwietnia będzie apogeum, a potem procesy przyrostu będą słabły. Jeśli po świętach szczyt zachorowań będziemy mieli za sobą, to będziemy otwierali branże, które są zamknięte. Oczywiście, metodą małych kroków, nie od razu wesela na 50 osób - powiedział Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Nadal województwem, które jest najbardziej dotknięte zakażeniami, jest woj. warmińsko-mazurskie - oznajmił na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Na drugim miejscu jest woj. pomorskie. Następne województwa to: mazowieckie, lubuskie, kujawsko-pomorskie i podkarpackie.


Dlatego w woj. warmińsko-mazurskim obostrzenia zostają przedłużone o tydzień. Jest jednak wyjątek - zamiast edukacji zdalnej - jak dotychczas - będzie edukacja hybrydowa. Te regulacje wejdą od kolejnej soboty - do 20 marca.


Podobne zaostrzenie regulacji dotyczy też woj. pomorskiego. Tam także nauka będzie odbywała się w trybie hybrydowym. Poza tym zamknięte zostaną hotele, większość sklepów w galeriach handlowych, kina, teatry i obiekty sportowe.


Co z resztą kraju?

W innych regionach Polski kina, teatry, muzea, baseny dalej mogą przyjmować klientów. Czynne pozostaną stoki narciarskie, otwarte będą np. korty tenisowe. Uczniowie z klas 1-3 będą uczyć się stacjonarnie.

W dalszym ciągu zamknięte pozostają siłownie i kluby fitness, a restauracje mogą działać wyłącznie na wynos.

Obostrzenia dla całego kraju:

  • Obowiązkowa kwarantanna dla osób wjeżdżających do Polski z Czech i Słowacji

  • Obowiązek zakrywania ust maseczkami. Zakaz stosowania szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic.

Obostrzenia te - z wyjątkiem woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego - będą obowiązywać do 28 marca.Filip Przybylski 
źródło: materiały prasowe

bottom of page