top of page

"Nocne" rozporządzenie opublikowane.

Rozporządzenie wprowadzające dodatkowe obostrzenia między 28 grudnia a 17 stycznia zostało opublikowane. Nowe ustalenia, zaprezentowane niedawno przez ministra zdrowia, dotyczą między innymi ograniczeń dla siłowni i klubów fitness.
  • Do limitu pięciu osób na imprezach organizowanych w domu nie będzie się wliczało zarówno gospodarzy spotkania, jak i osób zaszczepionych przeciwko COVID-19

  • Rząd w swoim rozporządzeniu zamknął również pewną furtkę, którą wykorzystywała branża fitness. Teraz z siłowni, basenów i klubów fitness będą mogli korzystać tylko profesjonalni sportowcy

  • Zgodnie z nowym rządowym rozporządzeniem osoby, które przekroczą granicę zewnętrzną UE do 17 stycznia będą musiały odbyć obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Znów nie wliczane są tutaj zaszczepione osoby

  • Ograniczenia przemieszczania się w noc sylwestrową stały się faktem. Wskazane zostały jednak dwa wyjątki, dzięki którym będzie można poruszać się pomiędzy 19:00 31 grudnia a 6:00 rano 1 stycznia

Kwarantanna narodowa: jest rozporządzenie nowych obostrzeń


Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w czwartek, że od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. (do końca przerwy szkolnej) zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych; w sylwestrową noc będzie zakaz przemieszczania się od godz. 19.00 31 grudnia do 6.00 rano 1 stycznia.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów był pytany w poniedziałek w radiu RMF FM, czy policja będzie nakładać mandaty na osoby łamiące te restrykcje. - Będą podejmowane interwencje, jeśli przepisy wprowadzone w związku z pandemią będą łamane - powiedział Dworczyk.

Dodał, że ograniczenia wprowadzone w tym i innych rozporządzeniach są wprowadzane na podstawie ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych. Jak mówił, rozumie, że dla wielu osób te obostrzenia są uciążliwe we, ale - zaznaczył - teraz, w ostatnim etapie przed rozpoczęciem szczepień, trzeba się zmobilizować i ich przestrzegać, by móc wrócić do normalności.


Kwarantanna narodowa: siłownie tylko dla profesjonalnych sportowców


Zgodnie z rozporządzeniem w dniach 28 grudnia - 17 stycznia nie będą mogły działać: dyskoteki i kluby nocne oraz baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów. Jak się okazuje, objęci ograniczeniami mają być nawet członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych.

Ma to na celu eliminacje pewnej furtki, którą wykorzystywała branża fitness. Ponieważ do tej pory dozwolone było korzystanie z takich obiektów jak siłownie, kluby fitness i baseny przez "osoby przygotowujące się do zawodów oraz uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego". Doprowadzało to do sytuacji, w których właściciele tych miejsc organizowali "zawody sportowe", by następnie udostępniać je pod pozorem "przygotowania" do nich.

Rozporządzenie podaje jednak wyjątki wyłączenie funkcjonowania obiektów sportowych, wskazując na wyłączenie od zakazu "zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy, lub dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy".

A.K.
bottom of page