top of page

Nosisz smartwatch? Fitbit ujawnił dane klientów!


Producent smartwatchy i smartbandów Fitbit ujawnił dane statystyczne aktywności fizycznej swoich klientów na całym świecie. Z danych jasno wynika, że pandemia wirusa SARS-CoV-2 a co za tym idzie ograniczenia wprowadzane przez rządy, mocno odbiły się na naszym dotychczasowym, sportowym trybie życia. Pomimo treningów online, domowych urządzeń do ćwiczeń i wielu alternatyw spadki w aktywności fizycznej notują kraje całego świata.


Dane pozyskane z urządzeń Fitbit czyli smartwatchy i smartbandów pokazują, że "social dystancing" w czasie pandemii mocno ograniczył liczby kroków w porównaniu z ubiegłym rokiem. W zależności od danego kraju, spadki różniły się od siebie ale gołym okiem widać, że w najbardziej dramatycznej sytuacji znajdują się kraje Europejskie. Tylko w marcu zanotowano do 38% spadku liczby kroków. Czyli w czasie gdy pandemia przybrała znacznie na sile a strach i panika zamknęły nas w domach.Wpływ koronawirusa na aktywność fizyczną w Polsce oraz na świecie


Naukowcy przeanalizowali aktywność milionów użytkowników Fitbit o podobnych cechach w tym samym tygodniu w roku poprzednim. Pierwsze spadki i odstępstwo od standardowej aktywności dla tego okresu porównując obecny i ubiegły rok zanotowały oczywiście Chiny , które jako pierwsze zmierzyły się z wirusem. Według tej analizy w USA odnotowano 12% spadek liczby kroków.

Są też powody do optymizmu, ponieważ widać, że liczba kroków znów rośnie w Chinach, Japonii i Hongkongu.


W Europie, największy spadek liczby kroków jest widoczny w Hiszpanii, Włoszech, i Portugalii, gdzie wyniósł kolejno 38%, 25%, 25%, 24%?i 20%. Polska jest na 7 miejscu pod względem spadku liczby kroków, gdzie odnotowano wynik o 18% niższy niż w poprzednim roku w tym samym okresie. Tendencja spadkowa jest zauważalna od 16 lutego 2020 roku, kiedy liczba ofiar śmiertelnych w Chinach przekroczyła 1000 osób. Od tego czasu, w każdym z tygodni odnotowywano regularny spadek liczby kroków wśród polskich użytkowników urządzeń Fitbit.


Aktywność fizyczna, dieta, regenerujący sen mają kluczowe znaczenie w radzeniu sobie ze stresem, pozytywnie wpływają na nastój oraz poprawiają odporność. Dlatego warto poświęcić kilka minut dziennie na trening online, zabawy z dziećmi lub spacer z psem. Stay fit!


R.R.
bottom of page