top of page

Nowe wytyczne WHO.

Zaktualizowano: 30 lis 2020

Utrzymanie sprawności fizycznej może być utrudnione przez izolację społeczną. COVID-19 spowodował różnego rodzaju ograniczenia - ale każdy może pozostać aktywny. Niezależnie od obostrzeń można trenować w domu wyjść na spacer czy wybrać się na przejażdżkę rowerową.
WHO wskazuje, że ignorowanie aktualnych zaleceń dotyczących aktywności fizycznej przyczynia się do ponad 5 milionów zgonów rocznie na całym świecie we wszystkich grupach wiekowych. Według organizacji ponad 23 proc. dorosłych i 80 proc. nastolatków nie jest obecnie wystarczająco aktywnych fizycznie.


WHO o zdrowiu najmłodszych dzieci


Dzieci powinny spędzać co najmniej 3 godziny na różnego rodzaju czynnościach fizycznych o dowolnej intensywności, z czego co najmniej 60 minut powinno się poświęcać na umiarkowany lub intensywny wysiłek fizyczny, rozłożony w ciągu dnia. Im więcej, tym lepiej. Niezbędne są również działania wzmacniające mięśnie i kości. Dzieci powinny traktować je trochę jak zabawę, by nie były nimi znużone. Zajęcia mogą pomóc im wzmocnić pewność siebie, rozwinąć umiejętności i przynieść radość z bycia aktywnym. Wpływają na ich samoocenę, nastrój i wyniki w nauce.


"Zadbanie o aktywność fizyczną, skrócenie czasu przebywania małych dzieci w pozycji siedzącej i zapewnienie wysokiej jakości snu poprawia ich zdrowie fizyczne, psychiczne i samopoczucie oraz pomaga zapobiegać otyłości w dzieciństwie i związanym z nią chorobom w późniejszym okresie życia" – tłumaczy dr Fiona Bull, kierownik programu nadzoru i profilaktyki chorób niezakaźnych w Światowej Organizacji Zdrowia.

Dorośli do lat 64 – ćwiczenia

Wytyczne zalecają co najmniej 150 do 300 minut umiarkowanej aktywności aerobowej lub minimum 75 do 150 minut energicznych ćwiczeń aerobowych tygodniowo dla dorosłych. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci, chorób serca, nadciśnienia, raka i cukrzycy typu 2. Ćwiczenia wzmacniające wszystkie mięśnie należy wykonywać co najmniej dwa razy w tygodniu. Chociaż odradza się gromadzenie się w dużych pomieszczeniach, zajęcia na świeżym powietrzu nadal mogą być dobrym rozwiązaniem.

Osoby powyżej 65 lat z chorobami

WHO zaleca, aby osoby w wieku 65 lat i starsze wykonywały co najmniej 150 do 300 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności lub 75 do 150 minut energicznych ćwiczeń aerobowych przez cały tydzień. Osoby z chorobami przewlekłymi, o ile są w stanie również powinny poświęcić ten czas na ćwiczenia, skupiając się głównie na aerobiku. U takich osób aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci, progresji choroby i niskiej jakości życia. Kilka razy w tygodniu zaleca się wykonywać ćwiczenia wzmacniające, aby zapobiec upadkom.

Źródło: WHO
A.K
bottom of page