top of page

Oddaj gogle lekarzowi! Snowboardzista Michał Ligocki | wywiad


W Stanach Zjednoczonych popularna jest akcja przekazywania przez sportowców starych gogli dla personelu medycznego. W Polsce podobne działanie rozkręca Michał Ligocki, snowboardzista i trzykrotny uczestnik igrzysk olimpijskich. Sam przekazał swoje stare gogle i namawia do tego każdego. Gogle pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo lekarzom, którym brakuje środków ochrony osobistej. Postanowiliśmy dowiedzieć się więcej o akcji #gogglesfordocs i połączyć siły!Renata Roman: Skąd pomysł i chęci na przeprowadzenie takiej akcji w Polsce?


Michał Ligocki: Akcja "Goggles for docs" powstała w USA. Pomysł jest taki, że snowboarderzy oraz inni sportowcy, którzy używają gogli w swoich sportach, mają wiele starszych modeli, które nie są im już potrzebne i których nie będą używać. Postanowiłem ją również spopularyzować u nas w Polsce. Mam wielu znajomych snowboarderów, narciarzy, firm i producentów związanych z tą branżą więc postanowiłem użyć kontaktów w słusznej sprawie. Próbuję zainteresować akcją media, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Powoli się to wszystko rozkręca. Z moich szacunkowych wyliczeń wynika, że przekazaliśmy już ponad 100 gogli, a wierzę, że uda nam się dojść do ponad tysiąca.


Komu dedykowana jest akcja #gogglesfordocs i co ma na celu?


Nie wszystkie placówki medyczne mają wystarczającą ilość sprzętu, więc w taki sposób środowisko snowboardowe chce pomóc naszym medykom, którzy zimą często pomagają nam na stoku.

Gogle, które udaje nam się zebrać przekazujemy potrzebującym lekarzom, ratownikom medycznym czy pielęgniarkom. Nasze gogle snowboardowe bardzo dobrze chronią oczy i część twarzy przed rozprzestrzenieniem wirusa. Jak nałoży się je na maseczki to jesteśmy praktycznie w 100% osłonięci na twarzy.


Jak można dołączyć i wesprzeć #gogglesfordocs ?


Jeśli ktoś chce przekazać swoje gogle dla lekarzy to proponuje by najpierw postarał się zorientować czy w pobliskiej mu placówce medycznej nie ma na nie zapotrzebowania, zrobił swoją lokalną zbiórkę i przekazał bezpośrednio.

Gogle można też wrzucić do specjalnego boxa ustawionego przed sklepem Burton Katowice w Chorzowie 41-500, ul. odległa 6. Alternatywnie można wysłać gogle na adres BORN ON BOARD ul.Banderii 4/153 01-164 Warszawa. Wysyłając tam swoje gogle w zamian dostaniesz kod na 50% zniżki na zakup nowych gogli właśnie marki Born On Board.


Czy akcja #gogglesfordocs cieszy się dużą popularnością za granicą ?


Akcja przebiega bardzo sprawnie, jest wiele punktów gdzie można gogle zostawić. Wielu sportowców angażuje się i nagłaśnia przy pomocy swoich social mediów, sporo mówi się o niej również w TV. W samym USA zebrano już blisko 33 000 sztuk gogli. My pewnie do takiej liczby nie dojdziemy, ale ile możemy to pomożemy. Zachęcam do udziału i wparcia naszych potrzebujących medyków. Im szybciej się to skończy tym szybciej wrócimy do normalnego życia. Pozdrawiam czytelników Life Polska i życzę wszystkim dużo zdrowia!


Dziękujemy za poświęcony czas, miłą konwersację, życzymy dużo zdrowia i śniegu na stokach. Oby więcej takich ludzi w polskim sporcie jak Michał Ligocki!
Redakcja Lif-e Polska dołącza do akcji #gogglesfordocs i wysyła swoje gogle!Renata M. Roman
bottom of page