top of page

Pij mleko! Będziesz słabszy...


Nabiał może niekorzystnie wpływać zarówno na nasze zdrowie jak i na nasze wyniki sportowe. Wielu z nas wychowano w przekonaniu, że nabiał jest jednym z kluczowych składników zdrowej diety. Mit czy hit?Zawsze słyszymy, że nabiał to główne źródło wapnia, białka i witaminy D oraz podstawa piramidy żywieniowej. Każdy z nas pamięta sławną kampanię reklamowej, w której znane twarze zachęcały do picia mleka sugerując, że będziemy zdrowi. Natomiast w szkołach dzieci dostawały codziennie mleko w kartonikach. Nabiał jest łatwo dostępny, tani i od bardzo dawna stanowi integralną część dziecięcych śniadań. Jednak, jak pokazują badania, istnieją powody zdrowotne, przez które trzeba kontrolować ilość jego spożywania.


Nabiał z antybiotykami


Okazuje się, że nawet dla sportowców może on być w dużej mierze szkodliwy. Coraz więcej sportowców zgłasza problemy związane z wydajnością podczas treningów. Dzisiejsze mleko nie ma nic wspólnego z mlekiem jakie pamiętają nasi dziadkowie. Proces chowu znacznie się zmienił w ciągu ostatnich dwóch pokoleń, a próbując zwiększyć produkcję mleka i obniżyć koszty, na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku krowy były karmione soją, zbożem i kukurydzą, podczas gdy ich żołądki są przystosowane do trawienia trawy, która jest naturalnie bogata w Omega-3. Tańsza dieta skutkowała zmianą składu mleka. Pewnie nie raz słyszeliście o tym, że w mleku są antybiotyki. Tak to nie mit! Antybiotyki i inne leki w dużych ilościach podawane są krowom aby nie chorowały, tym samym aby nie zmniejszały swojej wydajności. Nadmiar antybiotyków, które trafiają do mleka nie tylko czyni nas odpornymi na antybiotyki i bardziej podatnymi na infekcje, ale także uszkadza wewnętrzną florę naszego jelita, utrudniając trawienie nabiału.


Nabiał wrogiem sportu?


Sportowcy z astmą lub flegmą zalegającą w płucach podczas wysiłku fizycznego powinni w szczególności zadbać o wyeliminowanie nabiału ze swojej diety.

Jadłospis złożony w większości z przetworów mlecznych zwiększa ryzyko astmy. Wielu sportowców zgłasza również, że ​​mleczne produkty zwiększają także ilość i gęstość flegmy podczas ćwiczeń. Wśród listy 21 pokarmów, których należy unikać, jeśli mamy problemy z oddychaniem z powodu przewlekłych dolegliwości, takich jak astma wysiłkowa, aż pięć z nich to właśnie nabiał: mleko, ser, jogurt, lody, masło.


Cukier w laktozie?


Pewnie niewielu z Was wiedziało o tym, że w laktozie obecne są również cukry, które powodują skoki poziomu cukru we krwi i stany zapalne, wpływając nie tylko na wyniki sportowe, ale także na układ odpornościowy. Naukowcy zgodnie twierdzą, że w przeprowadzonym badaniu stwierdzono, iż ​​główną przyczyną bólów żołądka wśród biegaczy są produkty mleczne, takie jak mleko i ser. Lekarze sugerują aby biegacze nie spożywali nabiału przynajmniej 24 h przed biegiem. W dzisiejszych czasach na sklepowych półkach możemy znaleźć wiele roślinnych zamienników nabiału co w dużej mierze pozwoli nam bez większego wysiłku ograniczyć nabiał w swojej diecie.Kasia Skowrończyk
źródło: materiały prasowe
bottom of page