top of page

PKP inwestuje w siłownie? Na dworcu powstanie centrum rekreacji.


PKP rozstrzygnęło przetarg na modernizację stacji w Witnicy. Budynek zostanie odnowiony i oprócz obsługi pasażerów stanie się centrum rekreacji. Na piętrze dworca powstanie siłownia, strefa relaksu i fitness.Witnicki dworzec leży na linii kolejowej numer 203, pomiędzy Kostrzynem a Gorzowem. Stacja powstała na szlaku Pruskiej Kolei Wschodniej, która od połowy XIX wieku łączyła Berlin z Królewcem, czyli ze stolicą Prus Wschodnich. Zabytkowy budynek, choć z bogatą historią - lata świetności ma dawno za sobą. Teraz ma się to zmienić.


W ramach przetargu założono kompleksową przebudowę dworca z otoczeniem. Generalny remont przejdzie elewacja budynku z kompleksową wymianą lub renowacją stolarki okiennej i drzwiowej. Obiekt zostanie dostosowany dla osób niepełnosprawnych i z ograniczona możliwością poruszania się.


W centralnej części dworca zaprojektowano reprezentacyjny hall z poczekalnią, okienko kasowe z zapleczem, lokal komercyjny, wydzieloną strefę z toaletami. Przewidziano również WC dla osób niepełnosprawnych łączony z pomieszczeniem dla opiekuna. Na parterze zaprojektowano również pomieszczenia pomocnicze.


Z tych sal fitness będą mogli korzystać mieszkańcy gminy. Będzie możliwość wynajęcia tych sal za niewielką opłatą. My jako gmina chcemy jedną część wyremontowanej stacji przeznaczyć na klub abstynenta „Dromader” - mówi Dariusz Jaworski burmistrz Witnicy.

Na piętrze zaprojektowano siłownię, szatnie, łazienki, strefę relaksu oraz salę fitness. Na piętro będzie można dostać się za pomocą istniejącej klatki schodowej znajdującej się w północnej części budynku oraz za pomocą nowej windy.

Poddasze częściowo przeznaczono będzie na cele techniczne, w tym na kotłownię gazową, wentylatorownie oraz serwerownie. W centralnej części poddasza zaprojektowano salę konferencyjną, oddzieloną od łazienek holem reprezentacyjnym w którym ulokowano również windę.


Koszty inwestycji w 85% ma pokryć Unia Europejska, a w 15% PKP. Dworzec zmieni się również zewnętrznie – powstanie więcej miejsc parkingowych, stojaki na rowery, informacja wizualna itp. Prace rozpoczną się w przyszłym roku, obecnie przygotowywana jest dokumentacja.Filip Przybylski
źródło: materiały prasowe 

bottom of page