top of page

Plan pomocy dla branży fitness!


Na dzisiejszej konferencji Premier Mateusz Morawiecki przedstawił propozycje wsparcia finansowego które opracował rząd między innymi dla branży fitness.Oto one:

  • Dla poszczególnych sektorów wprowadzamy zwolnienie ze składek ZUS za listopad.

  • Przedsiębiorcy otrzymają również postojowe za ten miesiąc.

  • Przyznamy bezzwrotne dotacje dla małych i mikrofirm w wysokości 5000 zł, które borykają się z problemami.

  • Wprowadzamy zwolnienie z opłaty targowej za cały 2021 rok z jednoczesną rekompensatą dla samorządów.Kryterium jest proste - wystarczy, że przedsiębiorca osiągnie przychód mniejszy o 40% w stosunku do analogicznego okresu roku 2019.

Prezentowane dziś rozwiązania dotyczą listopada. Jeżeli będzie to koniecznie, to dokonamy odpowiedniego dostosowania przepisów i przedłużenia wsparcia. Program pomocy dotyczy 170 000 firm zatrudniających ponad 372 000 ludzi i ma wartość około 2 miliardów złotych.


Premier zaznaczył, że pomoc dotyczy jedynie listopada, ale może zostać rozszerzona na kolejne miesiące. Pracodawcy z branż najbardziej dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek za październik, listopad i grudzień będzie przesunięta o pół roku. Z wyliczeń rządu wynika, że dzięki takim rozwiązaniom, na kontach firm pozostanie ok. 300 mln złotych.


Życzyłbym wszystkim, żebyśmy pod koniec listopada mogli dopuścić funkcjonowanie tych przedsiębiorstw zgodnie z modelami biznesowymi, ale jeśli będzie niezbędne utrzymanie tych obostrzeń to wsparcie utrzymamy też na kolejne miesiące - zapewnił szef rządu.

Kolejny projekt w Sejmie

"Pracujemy nad strategiami wsparcia dla polskiej gospodarki w perspektywie najbliższych 6-9 miesięcy, a także w perspektywie najbliższych kilku lat" - oświadczył obecny na konferencji wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.


Zaznaczył, że opracowanie tych strategii obydwa się w dialogu z przedstawicielami pracodawców i pracowników.

- W najbliższy czwartek spotykam się z Radą Dialogu Społecznego, także tego dnia spotkam się z Radą Przedsiębiorczości" - powiedział. Zaznaczył, że "wraz z pracodawcami, wraz ze związkami zawodowymi będziemy dyskutować nad strategiami rozwojowymi i strategiami przeciwdziałania negatywnym gospodarczym skutkom.

- Projekt kolejnej ustawy antycovidowej, zgłoszonej przez Radę Ministrów, został wniesiony przez grupę posłów pod dzisiejsze obrady Sejmu - dodawał wicepremier.

Jak wyjaśnił, projekt "zawiera katalog rozmaitych ułatwień i uproszczeń jeśli chodzi o kwestie biurokratyczne".

Gowin dodał, że rząd chce nie tylko w miarę możliwości budżetu i podatnika wspierać przedsiębiorców "tarczami finansowymi", ale także chce zbudować "tarczę prawną". Według niego, ta tarcza miałaby pozwolić polskim przedsiębiorcom toczyć jak najskuteczniej walkę z globalnym kryzysem gospodarczym.

Obecny na konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński zapewnił, że nie spodziewa się kolejnej nowelizacji budżetu w tym roku. - Finanse państwa są względnie w dobrej sytuacji - zapewnił.Renata M. Roman
źródło: KPRM
bottom of page