top of page

Podnoszenie ciężarów pomoże w walce z wirusem!


Sensacyjnego odkrycia dokonali brytyjscy naukowcy - ogromne właściwości dezaktywujące wirusa COVID-19 odnaleziono w magnezji. Środek ten na szerszą skalę stosowany jest we wspinaczce sportowej i w podnoszeniu ciężarów.Magnezja biała to popularna nazwa węglanu magnezu (MgCO3). Jest powszechnie używana przez wspinaczy sportowych, którzy posypują nią dłonie, by nie ślizgać się przy wspinaniu. Do złudzenia (również w spełnianej funkcji) przypomina talk używany przez ciężarowców.


Jak się okazuje, ten niepozorny i niedrogi proszek może być bardzo przydatny w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, który wywołał pandemię koronawirusa COVID-19. Do takich wniosków doszedł Brytyjski Związek Wspinaczki (ABC).


Magnezja kontra wirus

David oraz Robert Stevens z The Warehouse Climbing Wall, Gloucester poinformowali Richa Emersona (szefa ABC), że mają kontakt z jednym z wiodących zespołów badawczych działających na De Montfort University. Emerson porozmawiał z kolei z Jeremy Wilsonem z The Lakeland Climbing Centre, który przewodził jednej z grup roboczych badającej związki pomiędzy wirusem a wspinaniem na ściankach. Główną ideą badań było zrozumienie potencjalnego wpływu magnezji na wirus – społeczność wspinaczkowa pełna była obaw, wg których magnezja zalegająca na chwytach mogła stanowić “przyjazne” środowisko dla rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.


ABC zamówiło odpowiednie badania na De Montfort University. Powołano zespół, na którego czele stanął Dr Katie Laird (Szef Zespołu Badawczego Chorób Zakaźnych), wspierany przez dr Maitreyia Shivkumara (wirusologa) oraz dr Lucy Owen (habilitowaną badaczkę). Materia była nowa, w związku z tym trochę czasu zajęło opracowanie odpowiednich metod badawczych.


W eksperymencie użyto koronawirusa SARS-CoV-2 oraz ludzkiego koronawirusa OC43. Przebieg badania wyglądał mniej więcej tak – przez godzinę monitorowano aktywnego wirusa znajdującego się na plastikowej powierzchni przyprószonej magnezją. Wyniki wskazują, że liczba aktywnych wirusów w kontakcie z zalegającą na chwytach magnezją ulegała natychmiast redukcji o około 99%. Dla porównania w teście, w którym na powierzchni nie było magnezji, zauważono, że liczba wirusów obniża się jedynie nieznacznie.


Nie zrezygnujemy z zasad dystansu społecznego i maseczek, ale wyniki eksperymentu dowodzą, że używana przez nas magnezja pozwala na bezpieczne uprawianie sportu niemal bez żadnego ryzyka zakażeniem koronawirusem. Wierzę, że pozwoli to na jej szersze zastosowanie również w innych dziedzinach życia – powiedział szef ABC, Rich Emerson.

Na pełne wyniki badań trzeba poczekać do sierpnia, ale bardzo możliwe że to właśnie świat sportu da reszcie świata receptę na wykazujący się dużym stopniem zaraźliwości COVID-19.Renata M. Roman
źródło: materiały prasowe
bottom of page