top of page

Polski Związek Kalisteniki i Street Workoutu organizuje zawody


Polski Związek Kalisteniki i Street Workoutu otwiera sezon organizując zawody. Tegoroczna majówka będzie pod znakiem street workoutu i to w dwóch kategoriach – POWER & FREESTYLE. Główne założenia tej formuły to praca zespołowa oraz wzajemne uzupełnianie się jako drużyna.


foto: Polski Związek Kalisteniki i Street Workoutu


Co to jest Kalistenika?


Wiele osób zastanawia się, co to jest kalistenika. Dlatego też na wstępie wyjaśnimy to pojęcie. Kalistenika to nic innego jak rodzaj aktywności fizycznej stanowiącej trening siłowy bazujący na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała. Oznacza to, że do przeprowadzenia treningu nie jest nam niezbędny specjalistyczny sprzęt. Warto zauważyć, że początki kalisteniki sięgają czasów starożytnej Grecji. Tej formie treningu poddawani byli spartanie, gladiatorzy czy też legioniści. To właśnie z języka greckiego wywodzi się nazwa kalistenika i stanowi ona połączenie dwóch słów – kallos – oznaczającego „piękno” i sthenos – oznaczającego „siłę”.


Zawody Street Workout Team Battle 2vs2 Body Challenge - Centrum Kalisteniki


Regulamin ogólny:


W każdej z kategorii może wziąć udział maksymalnie 10 drużyn wybranych drogą eliminacji online. Minimalna ilość drużyn biorących udział w zawodach to 5. Obie kategorie są podzielone na 3 rundy. W rundzie pierwszej biorą udział wszystkie drużyny bez względu czy będzie ich 5 czy też 10. Do rundy nr.2 i nr.3 wchodzi określona ilość drużyn. Więcej informacji na temat formuły POWER i FREESTYLE oraz formularze zgłoszeniowe do każdej z nich, znajdziecie poniżej.

Tym razem nie ma 2 i 3 miejsca!


POWER Regulamin ogólny:


W kategorii POWER może wziąć udział maksymalnie 10 drużyn wybranych drogą eliminacji online, które zmierzą się w boju składającym się z 3 rund. Minimalna ilość drużyn biorących udział w zawodach to 5. W rundzie pierwszej biorą udział wszystkie drużyny bez względu czy będzie ich 5 czy też 10. Do rundy nr.2 wchodzą 4 ekipy, a do finału tylko 2. Tym razem nie ma 2 i 3 miejsca!


1 RUNDA – Zawodnicy mają wspólnie do wykonania (po połowie):

20 MUSCLE UP

40 PULL UP

60 DIP

100 PUSH UP

Kolejność ćwiczeń określacie sami przed startem. Zmiana zawodnika następuje po wykonaniu połowy ilości powtórzeń danego ćwiczenia. Mamy nadzieję że dobrze rozłożycie siły i odpowiednio to sobie zaplanujecie. O tym która drużyna dostanie się do kolejnego etapu zadecyduje Wasz czas!

2 RUNDA – to będzie prawdziwy RACE! Runda została podzielona na 3 etapy.

W pierwszym, każdy z zawodników musi wybrać jedno z ćwiczeń i wykonać 1RM:

– PULL UP

– DIP

W drugim natomiast do wykonania jest MAX REP:

– PULL UP + 40kg

– DIP + 60kg

Jednak zawodnik który w pierwszej części wybrał PULL UP, w drugiej musi wykazać się w DIP’ach i odwrotnie.

Etap trzeci odbędzie się na zasadzie sztafety w której zawodnicy będą przerzucać oponę, pojawi się krótki spacer farmera oraz dobijająca ilość pompek.

FINAŁ – tutaj zostawimy akcent dotychczasowych naszych wydarzeń, czyli co będzie w finale dowiecie się dopiero podczas wydarzenia gdy poznamy drużyny finałowe. W finale zobaczymy tylko dwie drużyny które stoczą morderczy bój w walce o zwycięstwo.


Szczegółowy regulamin otrzymają zawodnicy którzy zakwalifikują się do rywalizacji.


ELIMINACJE – aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy wraz z załączonymi linkami do 2 filmików (po jednym od każdego zawodnika). Urządzenie nagrywające musi być ustawione pod kątem ok.45 stopni, tak aby widoczna była technika wykonywanych ćwiczeń.


foto: Polski Związek Kalisteniki i Street Workoutu


FREESTYLE Regulamin ogólny:


W kategorii FREESTYLE może wziąć udział maksymalnie 10 drużyn wybranych drogą eliminacji online, które zmierzą się w boju składającym się z 3 rund. Minimalna ilość drużyn biorących udział w zawodach to 5. W rundzie pierwszej biorą udział wszystkie drużyny bez względu czy będzie ich 5 czy też 10. Tutaj pozwolimy sobie na ten moment zostawić puste miejsce, jak chodzi o formę dalszego przebiegu wydarzenia. Przedstawimy oczywiście nasze rozwiązania rund oraz ich przebieg, jednak w późniejszym etapie zdradzimy Wam które rozwiązanie będzie daną rundą


Pojawi się koncept w którym zobaczymy pojedynki drużynowe, składające się z 3 rund. Dwie solowe do których drużyny będą wystawiać zawodników decydując kto przeciwko komu z drużyny przeciwnej startuje, oraz jedna bitwa 2vs2 gdzie liczyć się będzie wasze zgranie.


To będzie prawdziwe widowisko! Każda z drużyn będzie miała możliwość zaprezentowania elementu, figury czy też kombinacji składającej się z maksymalnie dwóch ruchów, co będzie musiała powtórzyć drużyna przeciwna. Zaliczone powtórzenie to zdobycie jednej literki, nie zaliczona próba będzie skutkowała literką na rzecz drużyny przeciwnej. Runda trwa do momentu aż któraś z drużyn nie uzbiera odpowiedniej ilości punktów. Więcej szczegółów innym razem Jest to inspirowane modelem gry HORSE z popularnej gry skateboardowej „Tony Hawk Pro Skater”


Nie może zabraknąć też pojedynków, zarówno 1 na 1 jak i 2 na 2 gdzie show do muzyki będzie dodatkowym aspektem punktacji.

Bardziej szczegółowe informacje podamy w trakcie trwania eliminacji lub po ich zakończeniu, na stronie wydarzenia STREET WORKOUT TEAM BATTLE 2vs2

Szczegółowy regulamin punktacji trafi na skrzynki mailowe zakwalifikowanych zawodników.


W wydarzeniu mogą brać udział osoby od 16 roku życia. Osoby poniżej 18 roku życia zobowiązane będą dostarczyć zgodę rodzica na udział w zawodach. O wszelkich zmianach w regulaminie, organizator zobowiązuję się poinformować zakwalifikowanych zawodników minimum 14 dni przed wydarzeniem.


ELIMINACJE – aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy wraz z załączonymi linkami do 2 filmików (po jednym od każdego zawodnika). Filmik powinien zawierać jak najlepszy występ każdego z zawodników. Maksymalny czas prezentacji każdego zawodnika to 60s, liczone od momentu rozpoczęcia pierwszego elementu. Sędziowie będą oceniać statykę, dynamikę oraz combo. Wymagana liczba elementów z kategorii dynamika i statyka to 3. W przypadku mniejszej ilości wykonanych elementów, suma punktów z danej kategorii będzie pomnożona przez 0,75. Czas wymagany do zaliczenia elementów statycznych to 3sekundy. Combo to minimum 3 elementy na dowolnym przyrządzie bez schodzenia z niego.


Więcej informacji znajdziecie na stronie organizatora:

https://www.pzkisw.pl/street-workout-team-battle-2vs2/?fbclid=IwAR0IHdg_8AUbylxLJ6fbBWzzkK8Cvrn_vMu5OF2_JWo8g73ubWUOAuF5Ipc


źródło: 
Polski Związek Kalisteniki i Street Workoutu


bottom of page