top of page

Powstaje siłownia dla niepełnosprawnych!

W Augustowie będzie to pierwszy taki obiekt. O jego budowie mieszkańcy zdecydowali w ramach budżetu obywatelskiego.
- Urządzenia znajdować się będą przy stadionie na ul. Tytoniowej. Jest tam już siłownia, która również powstała dzięki budżetowi obywatelskiemu. Teraz została ona doposażona w elementy dla niepełnosprawnych. W okolicy mieści się sanatorium, wiec uczestnicy turnusów rehabilitacyjnych również będą mogli z nich skorzystać. Wnioskodawcą projektu byli mieszkańcy związani ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Augustowie - mówi kierownik wydziału spraw społecznych i administracyjnych augustowskiego ratusza Michał Kotarski.

Kotarski zapowiada, że pierwsze elementy siłowni pojawią się już za kilka dni.


- Projekt zakłada doposażenie w trzy urządzenia. Jednym z nich jest huśtawka, która umożliwia osobie poruszającej się na wózku skorzystanie z niej razem ze sprawnym człowiekiem. Zamontowany został już również skośny rower oraz koła tai chi i ster. Są to elementy służące do rehabilitacji na świeżym powietrzu.

Koszt urządzeń oraz ich instalacja to niemal 40 tysięcy złotych. Przypomnijmy, że obecnie trwa nabór projektów na 2022 rok. Składać je można do 25 czerwca.


Zalety uprawiania sportu przez osoby niepełnosprawne


Eksperci od dziesięcioleci podkreślają znaczenie aktywności fizycznej w poprawie stanu zdrowia osób niepełnosprawnych. Postęp technologiczny, jaki dokonał się w ostatnich latach, znacznie zwiększył możliwości osób zmagających się z dysfunkcjami ruchowymi. Połączenie nowoczesnego sprzętu i coraz bardziej zaawansowanych metod rehabilitacji pozwala pacjentom uczestniczyć w niemal wszystkich czynnościach wykonywanych przez osoby zdrowe. Najlepszym tego dowodem jest światowy ruch paraolimpijski.źródło: radio.bialystok.pl

bottom of page