top of page

Pozew zbiorowy California Fitness Alliance!


W czasie pandemii również w Kalifornii zostały zamknięte kluby fitness co przyczyniło się do załamania branży. Właściciele klubów fitness i siłowni postanowili pozwać gubernatora stanu Gavina Newsoma.California Fitness Alliance (CFA) złożyła pozew w odpowiedzi na środki zapobiegawcze, których użył gubernator w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. CFA zgodnie uważa, że jest to „nieuczciwy atak” na branżę fitness.


Dla niewtajemniczonych, California Fitness Alliance (CFA) to stowarzyszenie, które powstało w marcu w imieniu całej branży fitness stanu Kalifornia aby wspólnie reprezentować i zjednoczyć wszystkich profesjonalistów branży fitness.


Początek końca


Po wybuchu pandemii wszystkie siłownie i kluby fitness zostały po raz pierwszy zamknięte w marcu. Po złagodzeniu obostrzeń w czerwcu, umożliwiono im otwarcie ale na krótko tylko po to by zaraz w lipcu znowu wprowadzić obostrzenia i lockdown. Obecnie obowiązujące przepisy mówią jasno, że kluby fitness mogą być ponownie otwierane wyłącznie w pomieszczeniach przy zaledwie 10% wypełnieniu sali, nakaz ten tyczy się obszarów stanu, w których jest wysoki poziom zarażeń.  Natomiast na obszarach o minimalnych infekcjach, siłownie mogą zostać ponownie otwarte w pomieszczeniach przy wykorzystaniu 50% pojemności. Na obszarach, gdzie wirus jest uważany za „powszechny”, siłownie pozostają nadal zamknięte.


Frustracja i pozew


W pozwie wniesionym do Sądu Najwyższego Hrabstwa Los Angeles, CFA twierdzi, że gubernator się myli, zmuszając siłownie do zamykania bez dostarczenia dowodów, że przyczyniają się one do rozpowszechniania epidemii wirusa.

Kiedy wybuchła pandemia członkowie CFA opracowali szereg wytycznych minimalizujących zagrożenie zakażeniem podczas treningów. Wytyczne te zostały błyskawicznie rozpowszechnione i wdrożone w siłowniach a właściciele i personel byli w pełni przeszkoleni ale pomimo starań nie pozwoliło to uchronić klubów fitness przed ponownym zamknięciem.


Stworzyliśmy ścisłe wytyczne, aby zapewnić bezpieczeństwo publiczne podczas ćwiczeń w pomieszczeniach, aby Kalifornijczycy mogli uzyskać korzyści zdrowotne związane z ćwiczeniami i pomóc w walce z COVID-19. Kiedy państwo na krótko otworzyło się ponownie, protokoły te zdały egzamin - powiedziała Francesca Schuler, partner założyciel CFA i dyrektor generalny In-Shape Health Clubs.


Znikomy odsetek zachorowań w siłowniach


CFA wielokrotnie prosiło władze stanu Kalifornia o udostępnienie informacji i danych na temat źródeł epidemii w stanie, niestety bezskutecznie. Prywatne badanie CFA ujawniło, że z ponad 5,5 miliona członków, którzy pojawili się w 285 klubach fitness między 12 czerwca a 13 lipca, tylko 0,002 % uzyskało wynik pozytywny na COVID-19 ”.


Według prawnika reprezentującego CFA, stowarzyszenie bardzo niechętnie podejmuje takie ostateczne działania jakim jest pozew. Członkowie CFA nie tylko przestrzegali początkowego ośmiotygodniowego lockdownu, również nawoływali i zalecali zamknięcie klubów fitness na samym początku pandemii okazując tym samym wsparcie, zrozumienie sytuacji ale i zaangażowanie w zdrowie ich społeczności.


Od samego początku wybuchu wirusa CFA chętnie współpracuje z Urzędem Gubernatora i stanowymi urzędnikami ds. Zdrowia, aby szczegółowo opisać, w jaki sposób zajęcia fitness w pomieszczeniach można bezpiecznie wznowić i wzmocnić wysiłki, aby pomóc ludziom zachować zdrowie i dobre samopoczucie podczas pandemii. Niestety pomimo zaangażowania, starań i wprowadzenia procedur bezpieczeństwa, decyzja o przedłużeniu zamknięcia klubów fitness doprowadziła do załamania branży fitness. Tysiące ludzi związanych z tą branżą zostało bez pracy, natomiast klienci zostali bez możliwości ćwiczenia w bezpiecznych dla nich warunkach.
bottom of page