top of page

Przebieg rozmów ze stroną rządową ws. decyzji o zamknięciu branży fitness.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Polska Federacja Fitness. Dziękujemy! Głównym punktem rozmów była prezentacja argumentów przedstawicieli zamkniętych branż... Ze strony innych przedstawicieli padły również żądania dotyczące wypłaty rekompensat w wysokości 100% utraconych dochodów.
- Kierunek rozmów jest dobry, a na pewno jest wola działania. Podczas spotkania przedstawiliśmy gotowe rozwiązania dotyczące wytycznych sanitarnych dla klubów fitness oraz zarys rozwiązań dotyczących wsparcia finansowego dla branży. To poniekąd korekty do dotychczasowych Tarcz, które nie były dostosowane do naszej branży i przez to nie mogliśmy z nich skorzystać. Zrobiliśmy korekty, które umożliwiłyby nam otrzymanie pomocy - komentuje dla Interii Tomasz Napiórkowski, prezes Polskiej Federacji Fitness, który uczestniczył w dzisiejszych rozmowach w resorcie rozwoju.


Z ramienia władz udział w spotkaniu wzięli m.in.


Premier Jarosław Gowin - Minister Rozwoju, Pracy i Technologii

Adam Abramowicz - Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Jarosław Pinkas - Główny Inspektor Sanitarny

Bartosz Marczuk - Członek Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju

Przedstawicielka sanepidu.


Poniżej podsumowanie wypowiedzi ww. osób:


Przedstawicielka sanepidu nie była w stanie wyjaśnić dlaczego zamknięto akurat branże poprawiające kondycję fizyczną. Wyjaśniała, że o doborze decyduje Ministerstwo Zdrowia, wyraźnie przenosząc odpowiedzialność. Na konferencji nie było nikogo z Ministerstwa Zdrowia.


Adam Abramowicz w dosyć emocjonalnym tonie skierował apel do Premiera Jarosława Gowina o konieczności natychmiastowego odmrożenia branży.

Jarosław Pinkas pojawił się tylko na kilka minut, by przedstawić bardzo ogólnikowe podziękowanie, że doszło do tego spotkania, po czym przeprosił i opuścił konferencję.


Bartosz Marczuk wypowiadając się o możliwości wypłacenia dodatkowych środków poszkodowanym branżom, odpowiadał wymijająco nie przedstawiając żadnych konkretów.


Jarosław Gowin zdecydowanie wypadł najbardziej merytorycznie deklarując się za ideą otwarcia branży. Spotkanie zakończył kilkoma postanowieniami:

1) we wtorek 20.10.2020 r. Premier zadeklarował przekazać swoje rekomendacje (za otwarciem) podczas posiedzenia sejmu

2) Premier wyznaczył osobę oddelegowaną do utrzymywania bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami zamkniętych branży

3) do jutra, branże wypracują wraz z Premierem wspólną wersję postulatów, które trafią do osób decyzyjnych (Premier Morawiecki oraz Główny Inspektorat Sanitarny).


Nasze propozycje musi popierać nie tylko Ministerstwo Rozwoju, ale i inni przedstawiciele rządu. Niezależnie od tego, oczekujemy konkretów, bo pracownicy sami się nie zatrudnią, czynsze same się nie zapłacą, a klienci - bez możliwości ćwiczenia teraz - po prostu nie wrócą - wskazuje Napiórkowski.A.K.
Źródło: PFF, wyborcza, interia

bottom of page