top of page

Psycholog wyjaśnia jak osiągać swoje cele!


Dlaczego ponosimy porażki w dążeniu do realizacji wyznaczonych celów? Jak się okazuje, gra o najwyższą stawkę może mieć sens przy pokerowym stole. Amy Cuddy, psycholożka z Harvardu uważa, że przeciętny Kowalski będzie szczęśliwszy, jeśli zagra trochę bardziej zachowawczo.Największym błędem, jaki popełnia mnóstwo ludzi w wyznaczaniu sobie celów, jest skupianie się na wyniku, a nie na samym procesie dążenia do celu.


Jak skutecznie dążyć do celu?

Cuddy to ekspertka od ludzkiego zachowania i autorka książki: "Presence: Bringing Your Boldest Self to Your Biggest Challenges". Przeprowadziła wiele badań na temat najmniejszych nawet czynników, które sprawiają, że szczycimy się swoimi dokonaniami lub dumamy głównie nad naszymi porażkami i żałujemy rzeczy, które zrobiliśmy.


Odkryła, że człowiek często gardzi samym sobą z powodu nierealistycznych lub źle zaplanowanych celów. – Są tak poważne, tak odległe – mówi Cuddy na temat planów takich jak zrzucenie 20 kilogramów lub dostanie pracy w wymarzonej firmie. – Wymagają miliona małych kroków po drodze, a każdy z tych kroków to potencjalna porażka – tłumaczyła w filmie z serii Big Think.


Mądrzejsze jej zdaniem jest zaprzyjaźnienie się z całym procesem dochodzenia do celu.


Skup się na środku do celu

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że przyniesie to skutek odwrotny od zamierzonego – czyli brak skupienia na celu i nagrodzie. Cuddy wskazuje jednak na potęgę długofalowego myślenia w wyznaczaniu krótkoterminowych planów. Nie zgubisz wagi z dnia na dzień, więc najlepiej będzie, jeśli skupisz się na ulepszaniu każdego kolejnego dnia. Potnij ten poważny cel na serię mniejszych, ale łatwiejszych do osiągnięcia.


Badania pokazują, że radzimy sobie o wiele lepiej, jeśli skupiamy się na narastających zmianach, małych krokach prowadzących nas do celu – powiedziała Cuddy.

W ten sposób zmieniasz się z kanapowego lenia w maratończyka. Chwilowo ignorujesz fakt, że za kilka miesięcy musisz przebiec 42 kilometry. Myślisz o przebiegnięciu dwóch kilometrów dzisiaj. A skoro ten cel jest o wiele łatwiej osiągnąć, to czujesz się spełniony, gdy już to zrobisz.


To z kolei kreuje dodatkową motywację potrzebną do przejścia do drugiej, trzeciej, czwartej i kolejnej tury. W końcu dochodzisz do samego biegu.

– Możesz sobie z tego nie zdawać sprawy, ale pewnego dnia po prostu mówisz sobie: "Wow, to jest teraz dla mnie o wiele łatwiejsze niż rok temu" - podkreśla Cuddy.Filip Przybylski
źródło: businessinsider.com.pl
bottom of page