top of page

Puchar Rowerowej Stolicy Polski


Aktywne Miasta to projekt rekreacyjno – sportowy dedykowany osobom aktywnie spędzającym czas. Aktywne Miasta to portal internetowy oraz aplikacja sportowa, będąca wielofunkcyjnym narzędziem przydatnym każdemu, kto uprawia sport. Aplikacja oferuje 18 dyscyplin sportowych, mierzy czas, pokonany dystans, spalone kalorie, a przebyte szlaki oznacza na mapie. Inicjatorem projektu jest Miasto Bydgoszcz.


Aktywne Miasta to marka powstała na bazie lokalnego produktu, jakim był bydgoski portal informacyjny o tematyce sportowej i rekreacyjnej oraz powiązana z nim aplikacja mobilna pn. Aktywna Bydgoszcz. W 2019 roku na potrzeby organizacji ogólnopolskiej rywalizacji rowerowej Aktywna Bydgoszcz została zastąpiona nazwą Rowerowa Stolica Polski. Funkcje bydgoskiej aplikacji pozostały dla jej dotychczasowych użytkowników bez zmian. Dodatkowo Aplikacja została wykorzystana jako narzędzie do organizacji rowerowego konkursu pomiędzy miastami prezydenckimi.


Z początkiem 2021 roku wprowadzone zostaną kolejne istotne zmiany. Aplikacja działać będzie pod nową nazwą Aktywne Miasta. Z uwagi na rosnące zainteresowanie miast udziałem w rowerowej rywalizacji produkt zostaje tak rozwinięty, aby udostępnić wachlarz sportowych możliwości mieszkańcom miast uczestniczących w projekcie.


W ślad za rozwinięciem funkcjonalności aplikacji oraz jej nową nazwą zmieniony został również layout projektu oraz rebranding samej ikony Aplikacji. Logotyp AKTYWNE MIASTA oparto na grafice przedstawiającej wykres pulsu, który ma symbolizować aktywność, sport, rekreację, życie oraz w elemencie architektonicznym przedstawiającym budynki miasta.


Połączenie tych dwóch elementów graficznych nawiązuje bezpośrednio do samej nazwy aplikacji. Z kolei kolorystyka znaku w odcieniach zieleni podkreśla ekologiczny charakter projektu, jego dynamizm i energię.


Wszystkie Miasta, które wezmą udział w Rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski na okres 3 lat otrzymają dostęp do szerszej wersji Aplikacji. Umożliwi to Miastom tworzenie gier miejskich, udostępnianie tras swoim użytkownikom, oferowanie zniżek u partnerów z regionu czy też zamieszczanie lokalnych informacji rekreacyjno – sportowych.Ogólnopolska Rywalizacja o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”


U podstaw organizacji przedsięwzięcia legła chęć stworzenia projektu na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez włoskie miasto Bolonia do 2017 roku i zyskała uznanie wielu miast w Polsce oraz w innych krajach europejskich. Celem projektu jest przede wszystkim: propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city w miastach.

Organizatorem Rywalizacji jest Miasto Bydgoszcz. Dwie pierwsze edycje odbyły się we wrześniu 2019 i 2020 roku zaś trzecia odbędzie się w dniach 1-30 czerwca 2021 roku! Trening rozpoczynamy już pierwszego dnia wiosny, tj. 21 marca!


Zasady rywalizacji są proste - rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną przez Bydgoszcz na potrzeby rywalizacji darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. Uczestnik sam decyduje, dla którego z miast „kręci kilometry”. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu użytkownicy przyczyniają się do masowego wdrażania idei „Smart City”. A co najważniejsze, akcja motywuje mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. Wartością dodaną dla Włodarzy miast będzie pełna, szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”. Zebrane dane o najczęściej używanych trasach mogą być przydatnym narzędziem przy planowaniu i projektowaniu ścieżek i infrastruktury rowerowe.


Udział w zabawie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny!

Miasto, które wygra rywalizację otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, Puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta.


Wyniki:

2019: 1 miejsce Nowa Sól, 2 miejsce Leszno, 3 miejsce Gorzów Wielkopolski

2020: 1 miejsce Nowa Sól, 2 miejsce Biała Podlaska, 3 miejsce Gnieznoźródło: www.aktywne.miasta.pl

bottom of page