top of page

Rozwój dzięki technologii!

Branża fitness nie zwalnia. Siłownie, trenerzy świadczący usługi fitness i producenci suplementów diety uwzględniają ewolucję technologiczną w interesujący i ekscytujący sposób. Chcą mieć pewność, że obowiązujące trendy na rynku nie umkną ich uwadze. Jak wyglądać może przyszłość fitnessu? Przed wami kilka możliwości.

1. Przyszłość odżywiania


Odżywianie sportowe stale się rozwija. To, co kiedyś było niszowym sektorem, głównie dla elitarnych sportowców i kulturystów, jest teraz popularne wśród entuzjastów codziennego fitnessu. Mając dostęp do większej ilości informacji niż kiedykolwiek wcześniej, ludzie stali się bardziej wnikliwi w kwestii tego, jak zasilają swoje ciała.


Więc co przyniesie przyszłość? Białko zawsze było kluczowe w żywieniu sportowców. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania, wzrasta również jakość dostępnych białek - w szczególności serwatki. Serwatka jest uznawana za jedno z najlepszych źródeł białka. Jest bogate w niezbędne aminokwasy, stymuluje wzrost i regenerację mięśni. Hydrolizaty serwatki będą stawały się coraz bardziej popularne.


2. Przyszłość ćwiczeń


Rynek siłowni rośnie wykładniczo. Aby temu przeciwdziałać, dostawcy fitness wykorzystują nowe sposoby dostarczania konsumentom usług, których potrzebują - głównie w oparciu o rozwiązania technologiczne w zakresie fitness.


Wraz z pojawieniem się siłowni czynnych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, technologia znalazła sposób aby treningi były jeszcze bardziej dostępne. Cały czas powstają nowe aplikacje, co sprawia, że ​​znalezienie nowej siłowni lub rezerwacja następnych zajęć jest naprawdę prosta. Ponadto programy szkoleniowe online nadal dają konsumentom możliwość wykonywania ćwiczeń zdalnych.


Zmienia się też idea „siłowni”. W przyszłości nie będzie to tylko miejsce do biegania na bieżni czy podnoszenia kilku ciężarów. Będzie to miejsce, w którym będziesz miał możliwość skonsultowania się z fizjoterapeutą, dietetykiem a może i lekarzem na miejscu.


Coraz popularniejsze stają się również technologie wirtualne i zestawy słuchawkowe. Wirtualne gry rowerowe są wykorzystywane w zawodach na siłowniach, a zestawy, takie jak Oculus Rift, pozwalają użytkownikom na wejście w różne rzeczywistości podczas ćwiczeń . Istnieją nawet firmy, takie jak Icaros GmbH, które wykorzystują wirtualną rzeczywistość do motywowania ludzi do ćwiczeń, budując system, który łączy ćwiczenia z grami wideo.


3. Przyszłość gadżetów do ćwiczeń


Dzięki urządzeniom do noszenia, takim jak FitBit i Apple® Watch, możemy teraz śledzić nasz puls, liczbę kroków, przyrost pionowy, spalone kalorie, sen, wagę i nie tylko. Dane, które otrzymujemy z tych urządzeń, można porównać z wcześniejszymi treningami, udostępnić znajomym i rodzinie, a nawet zasugerować obszary wymagające poprawy.


„Inteligentna odzież” to kolejna wielka rzecz. Firmy takie jak AiQ Clothing czy Hexoskin za pomocą odzieży biometrycznej, mierzą parametry życiowe twojego ciała. Wraz z rozwojem branży fitness odzież do noszenia stanie się bardziej powszechna, energooszczędna i spersonalizowana.


Najciekawszą technologią może być WiFi. Używanie domowej anteny Wi-Fi lub Bluetooth do ładowania smartfona lub urządzenia, które będziemy nosić na swoim ciele sprawi, że śledzenie Twojej kondycji będzie naprawdę mobilne! Pierwsze badania potwierdzające taką możliwość zostały wykonane na ​​University of Washington.


Adrian Kaźmierczak
bottom of page