top of page

Rząd wprowadza nowe podatki. "Chodzi o zdrowie Polaków"

Podatek cukrowy został wprowadzony, bo ma służyć zdrowiu Polaków - stwierdził Mateusz Morawiecki. Szef rządu dodał, że dzięki składkom polskich przedsiębiorców rząd ma środki na wsparcie branż najbardziej dotkniętych pandemią oraz na wsparcie gospodarki kraju.Na wspólnej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelowali do osób, które przeżyły COVID-19, aby oddawali osocze. Możemy pomóc w ratowaniu życia osób zarażonych koronawirusem. Szef rządu ogłosił zniżkę dla niektórych osób, które przekazały osocze.


Ulgi w komunikacji, dwa dni wolne w pracy, pakiet konsultacji medycznych - takie mechanizmy oferuje rząd dla osób oddających osocze.


Premier został zapytany o nowe podatki i o to, czy rząd zamierza wdrażać w życie kolejne daniny w ramach "ataku fiskalnego". Dziennikarz przypomniał, że w najbliższym czasie wejdą w życie m.in. podatek cukrowy, podatek od alkoholu w małych butelkach, podatek od spółek CIT oraz podatek handlowy.


"Po złym drugim kwartale, trzeci zapowiadał pewne odbicie gospodarek światowych. Druga fala pandemii skutecznie jednak je powstrzymała i czwarty kwartał rysuje się w równie ciemnych barwach, choć recesja w nim jest inna, niż jeszcze w drugim." - rozpoczął swoją odpowiedź premier.


W takiej sytuacji państwo polskie i rząd ma środki na ratowanie tych branż, na ratowanie tych osób tych miejsc pracy, które są najbardziej zagrożone. Z podatków właśnie polskich podatników [...] ratujemy również gospodarkę, ratujemy te branże, które są w najtrudniejszym położeniu - ocenił szef rządu.

Stwierdził również, że podatek cukrowy ma sprzyjać... zdrowiu Polaków. Jeżeli bowiem produkty z dużą zawartością cukru będą droższe, to obywatele nie będą chcieli po nie sięgać. Morawiecki dodał również, że podobne rozwiązania wdrażane były w innych państwach europejskich.


Teraz wielką wojnę wypowiada rząd. Oto na naszych oczach wprowadzany jest nowy podatek. Wszystko oczywiście „dla naszego dobra”. Plaga cukrzycy i chorób cywilizacyjnych to rzecz jasna problem – dzisiaj jeden z najpoważniejszych problemów społecznych w Polsce. Skąd jednak to przekonanie, że zakazy i nowe podatki to najlepsza droga do załatwienia problemu? W tym samym czasie, kiedy wciąż nie została wprowadzona w szkołach powszechna godzina dla zdrowia, gdy nie ma odpowiedniej profilaktyki, pojawia się pomysł na kolejne dokręcanie śruby obywatelom.


Zamiast docierania przez rozum, perswazję i naukę, pojawiła się całkiem nowa myśl a wraz z nią innowacyjna metoda: karanie obywateli.


A.K.
bottom of page