top of page

"Siłownia bez barier" dla osób z niepełnosprawnościami | wesprzyj projekt!


We Wrocławiu może powstać siłownia bez barier: dostosowana do potrzeb osób niewidomych, z wadą wzroku i innymi niepełnosprawnościami. To pomysł Andrzeja Tikhonova, wrocławianina, społecznika, studenta studiów doktoranckich, miłośnika sportu i ambasadora Fundacji „Potrafię Pomóc”.Nagrodą w konkursie Holmana jest kwota 25 tysięcy dolarów, na powstanie siłowni potrzebne jest około 300 tysięcy złotych. Filmik konkrusowy można zobaczyć na kanale YouTubowym „Tikhonov Mówi”.


Jak pomóc?

Starania Tikhonova wspiera wspiera Fundacja „Potrafię Pomóc”. Ponadto każdy może pomóc mu znaleźć się w półfinale i zwiększyć szansę na realizację projektu – wystarczy zostawić lajk pod wideo „Accessible Gym in Wroclaw – Holman Prize 2021” na kanale YouTube „Tikhonov mówi” . Głosowanie kończy się 14 marca.


Projekt Andrzeja Tikhonova zakłada powstanie siłowni, w której znajdzie się dostosowany sprzęt, odpowiednie odznaczenia, ścieżki komunikacyjne. Będzie można tam skorzystać z profesjonalnego i kompleksowego wsparcia ze strony trenerów personalnych oraz dietetyków klinicznych.


Kim jest Andrzej Tikhonov?

Tikhonov to Rosjanin, który od kilku lat mieszka w Polsce – pokochał Wrocław. Każdego dnia udowadnia, że dla niego nie ma przeszkód, są tylko wyzwania! Andrzej łączy zdobywanie wiedzy na studiach doktoranckich z aktywnością fizyczną. Udało mu się pokonać półmaratony i 1/8 triathlonu (pływanie, jazda na rowerze i bieg). Sport jest jego największą miłością (oczywiście po żonie – Marii). Jest też działaczem społecznym, a w wolnych chwilach znajduje jeszcze czas na grę na skrzypcach! Daje doskonały przykład osobom z niepełnosprawnościami: mimo że jest niewidomy, potrafi żyć życiem kilku osób! I dlatego właśnie Andrzej został ambasadorem Fundacji „Potrafię Pomóc”: by inspirować, zachęcać do działania, motywować.


Liczy się każdy "lajk"

Siłownia może powstać dzięki międzynarodowej nagrodzie Holmana, o którą Andrzej Tikhonov walczy wspólnie ze wspierającą na różne sposoby osoby z niepełnosprawnościami Fundacją „Potrafię Pomóc”, której jest ambasadorem. Każdy może pomóc mu znaleźć się w półfinale i zwiększyć szansę na realizację projektu – wystarczy zostawić „lajk” pod wideo „Accessible Gym in Wroclaw - Holman Prize 2021” na kanale YouTube - „Tikhonov mówi”.


Nagroda Holmana wspiera rozwój przedsiębiorczości i przywództwa w społeczności niewidomych. Co roku kapituła nagrody wybiera trzech zwycięzców i na realizację każdego pomysłu przeznacza do 25 tysięcy dolarów. Cele, które wspiera, mogą dotyczyć zarówno rozwoju osobistego, jak wspinaczka po górach lub samodzielne podróżowanie po świecie, ale i wsparcia całych społeczności, np. zapewnienia edukacji i szkoleń osobom niewidomym w niekorzystnej sytuacji.


Nagroda nosi imię Jamesa Holmana – niewidomego dziewiętnastowiecznego podróżnika, który już wtedy, gdy o dostępności raczej nikt nie myślał, samodzielnie zwiedzał świat. Zwycięzcy nagrody Holmana rzucają wyzwanie i zmieniają powszechne kulturowe stereotypy dotyczące tego, co to znaczy być osobą niewidomą.


Wystarczy zostawić lajk pod wideo „Accessible Gym in Wroclaw – Holman Prize 2021” na kanale YouTube „Tikhonov mówi” . Głosowanie kończy się 14 marca.
Renata Roman
źródło: materiały prasowe 

bottom of page