top of page

Siłownie i kluby fitness są nieistotne dla rządu!


Za nami kolejna konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ws. luzowania obostrzeń. Co zmieniło się w kwestii sportu? Czy siłownie i baseny zostały otwarte? Czy rząd zauważy zależność pomiędzy zdrowiem a aktywnością fizyczną?- Apogeum trzeciej fali mamy już za sobą - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W przyszłym tygodniu poznamy szczegółowy plan zdejmowania obostrzeń, w tym z hoteli i gastronomii.

- Również pozytywne sygnały płyną ze strony badań i testów. Obserwujemy wyraźny spadek badań zlecanych przez lekarzy - powiedział minister Adam Niedzielski. - Oznacza to, że mniej osób z objawami, czy takich, które miały kontakt z wirusem, zgłasza się do lekarza. Sytuacja epidemiczna jest szczególnie trudna na Śląsku, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Stosunkowo niewiele zakażeń notuje się na Podlasiu, czy w woj. Warmińsko-Mazurskim.


Sport został przemilczany?

Nieoficjalnie mówiło się, że zostanie zmienione ograniczenie dotyczące limitu 25 osób uprawiających sport na jednym obiekcie na świeżym powietrzu. Te informacje nie potwierdziły się. Jak podał minister Niedzielski, w pięciu województwach z największą liczbą zakażeń ograniczenia nie zmieniają się. Chodzi o: śląskie, wielkopolskie, opolskie, łódzkie i dolnośląskie. W pozostałych województwach od poniedziałku wraca nauczanie hybrydowe w klasach 1-3 oraz otwierają się zakłady kosmetyczne i fryzjerskie. Nie wspomniał jednak o zmianach dotyczących uprawiania sportu: otwarcia basenów, klubów fitness lub siłowni. W tym wypadku obostrzenia zostają utrzymane w całym kraju, a wspomniane obiekty dalej będą zamknięte. Tydzień temu zdecydowano się na pierwsze poluzowanie restrykcji w kwestii sportu amatorskiego. W końcu otwarto obiekty sportowe na świeżym powietrzu (do 25 kwietnia obowiązuje wspomniany limit do 25 osób, teraz już wiemy, że zostaje przedłużony). Ponadto przywrócono możliwość uczestnictwa dzieci oraz młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Nie zmieniły się zapisy dot. współzawodnictwa, zajęć i wydarzeń w ramach sportu zawodowego (rozgrywki mogą się odbywać bez udziały publiczności).


Kiedy siłownie zostaną otwarte?

W ostatnim czasie spada dzienna liczba zakażeń i zachorowań na COVID-19. Powoli ubywa też pacjentów w szpitalach, podczas gdy jednocześnie przyspiesza akcja szczepień. Już na początku maja uruchomione zostaną szczepienia dla wszystkich dorosłych Polaków, a zgodnie z zapowiedziami rządu wszyscy chętni Polacy otrzymają szczepionkę na koronawirusa do końca sierpnia.

To daje nadzieję na luzowanie kolejnych obostrzeń epidemicznych. Niewykluczone, że rząd zdecyduje się na kolejną regionalizację obostrzeń.


Sport tylko na świeżym powietrzu.

Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań wobec uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Pamiętać jednak należy o zachowaniu dystansu oraz zasłonięciu nosa i ust maseczką. Ćwiczyć bez maseczki można jedynie w lasach, parkach, zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, rodzinnych ogródkach działkowych oraz na plaży.źródło: materiały prasowe

bottom of page