top of page

Stadion Narodowy będzie szpitalem polowym!


Szef KPRM Michał Dworczyk odpowiada za to, aby skoordynować działania związane z powstaniem tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie. To będzie ok. 500 miejsc - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Szpitale polowe mają powstać w każdym województwie.


foto: PGE Narodowy


Szpital polowy na Stadionie Narodowym ma być gotowy za kilka dni. Wkrótce podobne szpitale powstaną w kolejnych województwach. - W Agencji Rezerw Materiałowych jest ponad 80 tysięcy łóżek. Będą one sukcesywnie przekazywane kolejnym otwieranym szpitalom polowym.


Jeden ze szpitali polowych może też powstać we Wrocławiu. Już na początku epidemii wojsko i straż pożarna ćwiczyły błyskawiczną budowę szpitala polowego obok szpitala przy ulicy Borowskiej, a także na terenie lotniska wojskowego.


Według statystyk wojewody dolnośląskiego, w regionie jest wciąż około tysiąca wolnych łóżek szpitalnych dla chorych z koronawirusem. Jednak zdaniem profesora Krzysztofa Simona, ordynatora oddziału zakaźnego w szpitalu przy ul. Koszarowej, podawane przez urzędników liczby to fikcja.


Urzędnicy wyliczają ile mamy wolnych łóżek. Nie rozumieją, że wolne łóżko w ich rejestrach nie oznacza wcale, że może nim zostać położony pacjent. Czasem w trzyosobowej sali muszę położyć jednego pacjenta, by nie zakaził innych. A karetka co chwilę przywozi kolejną osobę i jest awantura, że nie chce się jej przyjąć - mówi Simon.

Rzecznik rządu pytany czy planowana jest budowa tymczasowych szpitali w innych miastach lub na innych obiektach sportowych odparł, że w każdym województwie jest przewidziany co najmniej jeden punkt (zazwyczaj więcej) na takie działania.


Müller podkreślał, że rząd podejmuje działania, które były przewidziane w planach kryzysowych, w związku z rozwojem pandemii. - Widzimy, że liczba zachorowań rośnie na tyle szybko, że musimy zabezpieczyć też miejsca na hospitalizację dla tych, którzy jej potrzebują - zaznaczył Müller.


Dodał, że tymczasowy szpital na Stadionie Narodowym powstanie w pomieszczeniach biurowych, które można dostosować do potrzeb chorych.

Dopytywany, kiedy szpital ruszy odpowiedział, że "nie poda terminu, ale tak szybko, jak to tylko będzie możliwe".


Renata M. Romanbottom of page