top of page

Szwecja łagodzi obostrzenia i nie zaleca maseczek!


Rząd Szwecji ogłosił zwiększenie od 1 listopada limitu publiczności na imprezach publicznych, a także zniósł zalecenie o samoizolacji dla osób powyżej 70. roku życia. Restrykcje złagodzono mimo rosnącej liczby zakażeń koronawirusem.Wzrost liczby zakażeń w Szwecji

W czwartek liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Szwecji wzrosła w ciągu ostatniej doby o 1614 do 108 969. To po raz kolejny najwyższy dobowy przyrost od końca czerwca. Od środy na COVID-19 zmarła kolejna osoba. Łączny bilans zgonów to 5930.

Na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie 39 pacjentów (wzrost o siedem w ciągu tygodnia). Sytuacja w służbie zdrowia oceniana jest jako stabilna. Wiosną pod respiratorami przebywało jednocześnie nawet 450 osób.

Duńskie MSZ w związku ze wzrostem liczby zakażeń w Szwecji ogłosiło w czwartek zamknięcie granic dla mieszkańców kolejnych regionów, w tym Skanii.


Szwecja łagodzi obostrzenia sanitarne. Zniesiono specjalne rekomendacje dla seniorów

"To grupa, która nie jest szczególnie ważna dla rozprzestrzeniania się infekcji w Szwecji. Są ważni, ponieważ mogą poważnie zachorować, ale to nie oni napędzają pandemię" - powiedział jeden ze szwedzkich epidemiologów na temat seniorów podczas konferencji prasowej.


Epidemiolog przestrzega najstarszych mieszkańców Szwecji, aby zachowali ostrożność. Według niego zniesienie specjalnych rekomendacji nie oznacza, że można powrócić do normalnego życia.


"To bardzo ważne, aby ludzie w tej grupie nie robili zbyt dużego kroku i nie podejmowali dużego ryzyka" - tłumaczy. "Chcemy powiedzieć bardzo jasno, że jeśli masz 70 lub więcej lat, ryzyko poważnej choroby jest znacznie większe, i to jest coś, o czym powinieneś wiedzieć" - dodaje.


W czwartek rząd podjął również decyzję o cofnięciu rekomendacji o samoizolacji lub unikaniu kontaktów społecznych dla osób mających więcej niż 70 lat lub należących do innych grup ryzyka. Według minister ds. socjalnych Leny Hallengren "zniesienie specjalnych rekomendacji dla osób starszych oznacza, że powinny one przestrzegać ogólnych zaleceń", czyli między innymi myć ręce przez minimum 20 sekund, zachowywać odstęp oraz unikać tłoku w środkach komunikacji publicznej. W Szwecji wciąż jednak nie zaleca się noszenia maseczek.


Podwyższono limity publiczności na imprezach masowych

Obok zmian dotyczących seniorów, rząd Szwecji poluzował reguły dotyczące organizacji imprez masowych. Od 1 listopada limit gości, którzy mogą brać udział w wydarzeniach sportowych lub kulturalnych, zostanie podniesiony z 50 do 300 osób. Każdy z uczestników musi mieć jednak zapewnione miejsce siedzące.

Szwedzki portal The Local informuje, że publiczność musi pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego wynoszącego co najmniej jeden metr. Reguła nie odnosi się do osób, które przyszły na wydarzenie razem. Limit gości wynoszący 50 osób został utrzymany w stosunku do klubów nocnych.


- Sytuacja pozostaje poważna, a na organizatorach wydarzeń spoczywa duża odpowiedzialność za przestrzeganie restrykcji. Ale także my wszyscy musimy brać na siebie wielką odpowiedzialność - powiedziała minister kultury Amanda Lind.Filip Przybylski 
źródło: materiały prasowe
bottom of page