top of page

T-shirty z plastikowych butelek


Popularna marka modowa North Face tworzy ubrania z butelek wyrzucanych przez turystów na górskich szlakach w Alpach. Ma to na celu nie tylko podkreślenie ekologicznych metod projektowania, ale także zachęcenie turystów do oczyszczania środowiska naturalnego.Najnowsza kolekcja „Recover Tee” została stworzona przez wolontariuszy i turystów, którzy postanowili oczyścić górskie drogi w Alpach. Co roku turyści wyrzucają tysiące ton śmieci w niedozwolone miejsca. Aby stworzyć limitowaną serię koszulek Recover, marka North Face zużyła ponad 18 ton odpadów, które zamiast zanieczyszczać alpejski krajobraz, zamienią się w ubrania.

T-shirt o uniwersalnym kroju (unisex) jest dostępny w wersji z długim i krótkim rękawem oraz w trzech kolorach - z oryginalnym logo The North Face San Francisco w kolorze niebieskim, różowym i zielonym.


Ale to dopiero początek! Marka przekazuje jedno euro za każdą sprzedaną koszulkę. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przelane na konto Summit Foundation, aby pomóc w sprzątaniu śmieci w Alpach i utrzymaniu porządku w okolicy. Fundacja Summit dba o to, aby wpływ człowieka na środowisko był każdego roku zmniejszany, szczególnie w miejscach, które są uczęszczane. Opracowuje konkretne rozwiązania i przygotowuje programy edukacyjne dla firm i instytucji publicznych.


W ślad za największymi


  • Austriacki oddział McDonald's postanowił w ciekawy sposób wykorzystać plastikowe słomki, które zostały wycofane z restauracji sieci w związku z nową strategią zrównoważonego rozwoju – marka przerobiła je na kostiumy kąpielowe.
  • W kwietniu 2019 roku marka Adidas zaprezentowała innowacyjne modele obuwia, które można w pełni poddać recyklingowi. Co ciekawe, wykonane są one z plastiku, lecz to właśnie dzięki temu buty mogą zostać przetworzone w nową parę.


Kasia Skowrończyk 
źródło: materiały prasowe
bottom of page