top of page

TKKF Błyskawica, siłownia z historią


Założone w październiku 1958 r. Ognisko TKKF Błyskawica jest dzisiaj drugą najstarszą siłownią w Warszawie i jednym z najstarszych takich ośrodków w Polsce. Wszechstronna działalność na rzecz krzewienia kultury fizycznej prowadzona przez klub wpisała to miejsce na stałe w życie (nie tylko sportowe) dzielnicy Praga-Północ.Słynna Błyskawica to kolejne miejsce, które nie może uporać się ze skutkami pandemii. Klub od kilku lat ma problemy finansowe, ale z powodu ograniczeń spowodowanych koronawirusem, Błyskawica jest na skraju. Jak powiedziało kierownictwo siłowni - „Nie ma środków na dalsze działania”.


Błyskawica była założona w 1958 roku. Niektórzy mówili, że tutaj ich ojciec ćwiczył, ich dziadek ćwiczył. 2,5 miesiąca siłownia była zamknięta, nie mieliśmy żadnych dochodów. Nie dajemy rady utrzymać się finansowo - mówi Krzysztof Górnicki.

Krzysztof Górnicki od 26 lat jest instruktorem ogniska TKKF Błyskawica. Opowiada, że w czasach świetności w tym miejscu wychowało się wielu sportowców i znanych osobistości. W Błyskawicy ćwiczył aktor Marian Glinka, dawniej Jan Włodarek, najlepszy zawodnik w Polsce Paweł Fileborn i Antoni Brzozowski.Błyskawica dziś

Dzisiaj TKKF Błyskawica jest miejscem kultowym na mapie Pragi-Północ, które umożliwia uprawianie sportu szerokiej grupie amatorów i sportowców oraz sportowców amatorów, aktywizując zarazem seniorów i młodzież. Długie tradycje sportowe klubu i jego osadzona w społecznym życiu dzielnicy historia są kultywowane i popularyzowane nie tylko przez obecnych członków, lecz także przez licznych przyjaciół Błyskawicy i trenujących pasjonatów, którzy sprawiają, że to miejsce ma nie tylko tradycje, lecz także duszę.


Ognisko przyciąga nowych członków zarówno swoją ofertą sportową – klubowicze zyskują możliwość ćwiczeń (typu cross-fit, kulturystyka, wyciskanie sztangi leżąc) pod okiem kompetentnych instruktorów, wspólnych ćwiczeń z zawodnikami klubowymi oraz reprezentującymi różne dyscypliny sportowcami, którzy dzisiaj trenują w Błyskawicy (takimi jak Paweł Kalbarczyk, Marcin Sadowski, Krzysztof Górnicki) – jak i niepowtarzalną atmosferą. Tę ostatnią tworzą przede wszystkim relacje między klubowiczami: wzajemna życzliwość, ale i rywalizacja, koleżeńska pomoc oraz wsparcie przy stawianiu sobie coraz wyższych sportowych celów. TKKF Błyskawica stanowi zatem miejsce naturalnej integracji bardzo różnych środowisk społecznych i grup wiekowych.


Historia o którą warto walczyć

W obronie klubu stają m.in. mieszkańcy Pragi, których z błyskawicą łączy wiele wspomnień. O Błyskawicę zamierza też zawalczyć Towarzystwo Przyjaciół Pragi. Opublikowało w tej sprawie obszerny wpis w mediach społecznościowych.


Z olbrzymią przykrością odebraliśmy pismo, informujące o możliwej likwidacji jakże zasłużonego dla Pragi Ogniska TKKF Błyskawica. Klub założony w 1958 r. był jednym z pierwszych w kraju i drugim w Warszawie ośrodkiem krzewienia kultury fizycznej. Wychował wielu adeptów oraz mistrzów kulturystyki i trójboju, którzy zwyciężali zarówno w kraju jak i za granicą.m.in. Andrzej Urbański, Paweł Fileborn, Antoni Brzozowski czy Jan Włodarek. Błyskawica to również a może przede wszystkim miejsce integracji społecznej, przez które przewinęło się wiele praskich pokoleń. Dlatego zwracamy się z gorącą prośbą o podjęcie działań mających na celu zachowanie na mapie Pragi, Warszawy jak i całego kraju tak zasłużonego miejsca. Nawarstwiające się od kilku lat problemy finansowe, trudny okres związany z budową metra a przede wszystkim ograniczenia związane z COVID-19 doprowadziły Błyskawicę niemal do upadku. Wierzymy jednak, że wspólne działania ponad wszelkimi podziałami uratują klub z ponad 60 letnim okresem krzewienia sportu na Pradze.


Filip Przybylski
źródło: materiały prasowe
TTKF Błyskawica
bottom of page